Febiofest aj tento rok štyri dni v Kežmarku a ďalšie štyri v Poprade

Dvadsiaty piaty ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov (MFFK) Febiofest sa okrem hlavného programu v Bratislave predstaví aj v regiónoch. Pod Tatrami sa na výber filmov tohto prestížneho podujatia môžeme tešiť v Kežmarku i Poprade.

HmyzFilmové kluby z Kežmarku a Popradu sa už po druhý raz rozhodli spoločne pripraviť až osemdňový program skvelých večerných projekcií kvalitných filmov. Prvé štyri dni (pondelok 19. – štvrtok 22. marca) si fanúšikovia kinematografie vychutnajú festivalovú atmosféru v kežmarskom kine Iskra, ďalšie štyri (piatok 23. – pondelok 26. marca) zasa v popradskom kine Tatran.

V Iskre Švankmajerov Hmyz i Prezident Blaník

Program kežmarského Febiofestu otvorí v pondelok 19. marca najnovší a zároveň avizovaný posledný film legendárneho českého režiséra Jana Švankmajera Hmyz. Čierna komédia je inšpirovaná divadelnou hrou bratov Čapkovcov Zo života hmyzu a novelou Franza Kafku Premena. Kombinuje prvky animovaného a hraného filmu, zároveň dáva nahliadnuť do zákulisia a odkrýva proces tvorby ikony surrealizmu.

OdnikiaľV utorok 20. marca Iskra v rámci MFFK uvedie Zlatým glóbusom za najlepší cudzojazyčný film ocenenú nemecko-francúzsku drámu režiséra Fatiha Akina Odnikiaľ, ktorá kladie otázku, či je možné dosiahnuť spravodlivosť vo svete plnom predsudkov a nenávisti.

TheFloridaProjectStreda 21. marca bude patriť americkej dráme režiséra Seana Bakera The Florida Project, neobyčajne silnej snímke, ktorá sa stala miláčikom kritikov i divákov ihneď od svojho uvedenia na festivale v Cannes. Výnimočný herec Willem Dafoe je za stvárnenie vedľajšej úlohy v tomto filme nominovaný na Oscara.

Prezident BlaníkV záverečný kežmarský večer festivalu, vo štvrtok 22. marca, sa diváci môžu tešiť na novú českú komédiu Marka Najbrta Prezident Blaník, v hlavnej úlohe so skvelým Markom Danielom. Príbeh filmu, nadväzujúceho na úspešný seriál Kancelář Blaník, sa odohráva na pozadí skutočných udalostí druhej priamej voľby prezidenta Českej republiky. Vystupuje v ňom celý rad reálnych aktérov českého politického a spoločenského života. Pred touto projekciou budú uvedené i víťazné snímky súťaže krátkych filmov V strede Európy.

TAž na dnoatran ponúkne nového Wendersa či Cukrára

V Poprade Febiofest odštartuje v piatok 23. marca nová snímka dnes už legendárneho režiséra nemeckého pôvodu Wima Wendersa Až na dno, ktorú jedna z recenzií označila  za romantický film, špionážny triler, dobrodružný príbeh o láske, o terorizme aj o klimatických zmenách.

Nico, 1988V sobotu 24. marca Tatran ponúkne životopisnú hudobnú drámu talianskej režisérky Susanny Nicchiarelli Nico, 1988 o tom, kto v skutočnosti bola ikona 60. rokov, superstar Andyho Warhola, múza Lou Reeda, modelka, herečka, hudobníčka a speváčka Crista Päffgen preslávená ako Nico.

V nedeľu 25. marca sa Poprad v jedinom prípade v programe festivalu zhodne s Kežmarkom, keď svojim divákom tiež ponúkne spomínanú českú komédiu Prezident Blaník.

CukrárTohtoročný Febiofest sa s filmovými fanúšikmi v kine Tatran rozlúči v pondelok 26. marca víťaznými snímkami súťaže krátkych filmov a izraelsko-nemeckým filmom Cukrár. Režisér Ofir Raul Graizer prináša melodrámu, ktorej sila spočíva v subtílnosti. Do popredia stavia krehké a nepatrné emócie, kontúry bolestivého tajomstva pritom odhaľuje len veľmi pozvoľna.

Vstupné na každé večerné festivalové premietanie je v Kežmarku 4 € a v Poprade 5 €, držitelia platných klubových preukazov v oboch kinách zaplatia 3 eurá. Lístky si budete môcť kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.skwww.kinotatran.sk alebo pred premietaním v pokladniach kín. Viac informácií o festivale a filmoch nájdete na www.febiofest.skklubiskra.test.

Program MFFK Febiofest 2018 v Kežmarku (19. – 22. marca):

Pondelok 19. 3.

19.00 Hmyz

(animovano-hraná čierna komédia, r. Jan Švankmajer, 2018, Česko/Slovensko, 98 min)

Utorok 20. 3.

19.00 Odnikiaľ

(dráma, r. Fatih Akin, 2017, Nemecko/Francúzsko, 106 min)

Streda 21. 3.

19.00 The Florida Project

(dráma, r. Sean Baker, 2017, USA, 111 min)

Štvrtok 22. 3.

19.00 Prezident Blaník