Horské filmy v Kežmarku otvorí Pavol Barabáš Vábením výšok

Vábenie výšokAj tento rok bude Kežmarok jedným z dejísk Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF), ktorého hlavný program sa už po 25-krát uskutoční 11. – 15. októbra v Poprade. Kino Iskra ponúkne horské filmy svojim divákom v dvoch súťažných blokoch a jednom bloku víťazných snímok festivalu od piatku do nedele 13. – 15. októbra 2017 vždy od 19.00 h.


Hneď prvý večer kežmarskej časti MFHF, teda piatok 13. októbra, bude v znamení projekcie nového filmu režiséra, scenáristu a kameramana Pavla Barabáša Vábenie výšok. Známy a úspešný cestovateľ, dobrodruh a filmár príde svoj celovečerný dokument o histórii slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom najstaršej generácie uviesť do kina Iskra osobne.

Vábenie výšokSlovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Vo filme Vábenie výšok sa pozrieme na jeho vývoj cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta.

„Hoci sa horolezectvo môže javiť ako príliš špecifická téma, blízka len pár ľuďom, je v ňom obsiahnutého omnoho viac. Nejde totiž len o akési dobýjanie vrchov a budovanie ega. Nie je to víťazstvo nad horami, ale hlavne nad sebou. A ako povedal Edmund Hillary: Náročné ciele každého z nás posúvajú ďalej,“ hovorí režisér Pavol Barabáš.

Víťazstvá a prehry oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo v Himalájach hviezdne hodiny. V roku 1984 vyliezli Slováci južnú panenskú stenu Lhotse, ktorú Reinhold Messner po neúspešnom pokuse označil za projekt ďalšieho tisícročia. Po svetovom uznaní naši horolezci hľadali ešte odvážnejší cieľ.

Vábenie výšokVábenie výšok je aj svedectvom o nenaplnených snoch preliezť najťažšiu stenu Mount Everestu. V troch náročných expedíciách sa odohrali prelomové udalosti, ktoré vyvrcholili v najtragickejšie okamihy slovenského horolezectva. S odstupom času sa film pokúša zhodnotiť snaženie Slovákov na najvyššej hore sveta a zrekonštruovať ich príbeh.

Prečo sme kedysi v Himalájach udávali trend? Bola to práve sila kolektívu, ktorá dokázala aj nemožné? Alebo možnosť dostať sa za hranice komunistického Československa? Dnes už nie je problém vycestovať do Himalájí, a napriek tomu už v Himalájach nehráme prím. Prečo? Aj na tieto otázky sa pokúsi dať odpoveď a zároveň zmapovať vízie ľudí, ktorí šli za svojimi snami a dokázali nimi nadchnúť nielen seba, nový dokument Pavla Barabáša.

Viac informácií o filme Vábenie výšok nájdete na www.k2studio.sk, o festivale na www.mfhf.sk alebo www.facebook.com/mfhf.sk/. Vstupné na každý z troch blokov filmov je 4 €, lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina.


Pavol BarabášPAVOL BARABÁŠ (1959)

Je autorom širokej škály filmov z horského prostredia i zo sveta prírodných ľudí. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií. Za svoje filmy, ktoré sú hlavne o tom, ako by sa mal človek správať k našej planéte, dostal mnoho ocenení z celého sveta.

Filmografia (výber z celovečerných, stredometrážnych i krátkych filmov): Vábenie výšok (2017), Sloboda pod nákladom (2016), Suri (2015), Žiť pre vášeň (2014), Polárnik (2014), Hľadači tieňa (2013), Stopy na hrebeni (2013), Príbehy tatranských štítov (2011, 2012, 2013), Pygmejovia – Deti džungle (2011), Trou de Fer – Železná diera (2011), Mongolsko – V tieni Džingischána (2010), Tajomstvo podzemia (2009), Bhután – Hľadanie šťastia (2008), Everest – Juzek Psotka (2008), Carstensz – Siedma hora (2008), Neznáma Antarktída (2007) , Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase (2007), Tepuy – Cesta do stredu Zeme (2007), Premeny Tatier (2006), Pururambo (2005), Amazonia Vertical (2004), Tatry mystérium (2003), Omo – Cesta do praveku (2002), Mustang (2001), Expedícia Sibír (2001), Tajomné Mamberamo (2000), 118 dní v zajatí ľadu (1998), 80 metrov pod vrcholom (1997), Budhistický Ladakh (1996)


MFHFProgram MFHF v kine Iskra Kežmarok

 

Piatok 13. októbra:

19.00 – Projekcia súťažných filmov (blok 5)

Posadnutosť (r.: W. Kozakiewicz, Poľsko, 2016, 6 min)

Najťažší poľský bouldrový problém so stupňom obtiažnosti V15.

Vábenie výšok (r.: P. Barabáš, Slovensko, 2017, 100 min)

Film osobne uvedie režisér Pavol Barabáš

Vývoj slovenského himalájskeho horolezectva očami jednej generácie.

 

Sobota 14. októbra:

19.00 – Projekcia súťažných filmov (blok 15)

Do hôr na bicykli 2: Nórsko (r.: B.  Leven, USA, 2016, 9 min)

Partia lyžiarov na ceste po súostroví Lofoty.

Nesmrteľný les (r.: E. Baláž, Slovensko, 2017, 52 min)

Pod Kriváňom sú vládcami lesa stáročné limby a medvede.

Dhaulagiri – výstup na Bielu horu (r.: G. Glass, C. Harbaruk, Argentína, 2017, 70 min)

Veľkolepé dobrodružstvo a dôverná retrospektíva. Príbeh o ceste, ktorá vedie do ľudského vnútra.

 

Nedeľa 15. októbra:

19.00 – Projekcia ocenených filmov


Vábenie výšok

Film osobne uvedie režisér a scenárista Pavol Barabáš

Dokument, Slovensko
2017, 105 min, v pôvodnom znení (slovensky)

13. október 2017, 19:00
DCP 2D

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL HORSKÝCH FILMOV

História slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom najstaršej generácie.

Himaláje – najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“

Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom.

Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

Réžia a scenár: Pavol Barabáš. Kamera: Pavol Barabáš. Strih: Róbert Karovič. Hudba: Martin Barabáš. Producent: K2 Studio. Koproducent: RTVS.