Kesaj Tchave sa predstavia na plátne i na javisku. Dokument uvedie režisérka osobne

Filmový klub Iskra pripravil pre divákov do konca roka ešte dve premietania s osobnou účasťou tvorcov. Prvé z nich sa uskutoční vo štvrtok 10. decembra o 19.00 h. V kežmarskom kine Iskra dokument Jenica & Perla predstaví česká režisérka Rozálie Kohoutová spolu s ďalšími členmi filmového štábu.

cl40_1Sprievodnou akciou premietania bude vystúpenie tanečného súboru Kesaj Tchave pod vedením Ivana Akimova, keďže jedna z predstaviteliek filmu je zároveň aj členkou Detí Kesaj, ktoré majú v dokumente tiež svoje nezastupiteľné miesto.

Jenica & Perla je dokumentárny film o dvoch dospievajúcich dievčatách z vylúčených rómskych komunít – osady vo Veľkej Lomnici a predmestia Paríža. Dievčatá snívajú o budúcnosti a hľadajú cestu, ako svoje sny realizovať.

cl40_5Film rozpráva príbeh o dvoch dospievajúcich kamarátkach Jenice a Perle, ktoré žijú 1 500 km ďaleko od seba. Stretli sa vďaka súboru Kesaj Tchave, v ktorom vystupujú deti z osád v okolí Kežmarku a ktoré často účinkujú na zájazdových turné vo Francúzsku. Jenica a Perla sa skamarátili počas jedného takého zájazdu.

Perla má 15 rokov, vyrástla v chudobnej osade s čisto rómskou populáciou, vo Veľkej Lomnici. Chodí do školy vo vedľajšej obci, kde majú rómske deti oddelené triedy od ostatných. Jej brat Duško sa prednedávnom odsťahoval do Paríža hľadať lepší život a Perla sníva o tom, že tam pôjde za ním.

Jenica má 17 rokov, narodila sa v Rumunsku. Jej rodičia ju do Paríža odviezli, keď mala sedem rokov. Prvé tri roky žila jej rodina na ulici a živila sa žobraním. Jenica dlho nechodila do školy vôbec, čo zapríčinilo nedostatky v znalostiach francúzštiny a obmedzuje to možnosti ďalšieho štúdia. Jenica dochádza do učilišťa pre opatrovateľky seniorov, sníva o tom, že sa stane kaderníčkou.

Film zachytáva dve rómske dievčatá z rómskych komunít z opačného konca Európy v kľúčovom životnom momente dospievania a ich pohľad na budúcnosť Rómov v Európe. Viac o snímke sa dozviete na stránke www.jenicaperla.cz.
Vstupné na premietanie s účasťou režiséra je pre všetkých 2 eurá. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kino.kezmarok.sk alebo pred premietaním v pokladni kina. Film je mládeži prístupný od 12 rokov.

cl40_4ROZÁLIE KOHOUTOVÁ
Narodila sa 3. 5. 1985 v Prahe. Má za sebou niekoľko úspešných krátkych filmov, v ktorých sa venuje rómskej problematike. Okrem štúdia na FAMU absolvovala i štúdium romistiky na FF UK v Prahe. V roku 2012 vznikol jej celovečerný debut Kytlice Zimmer Frei v koprodukcii s Českou televíziou a v roku 2014 mal premiéru film Gottland, v ktorom spracovala jednu z jeho častí.