Letné kino na hradnom nádvorí si Kežmarčania užijú už piaty raz

Druhý prázdninový mesiac v Kežmarku je už tradične filmový, konkrétne letný filmový, s množstvom premietaní pod holým nebom. Prvé štyri augustové dni na hlavné námestie zavíta Bažant kinematograf a od 7. do 16. augusta si milovníci pohyblivých obrázkov naplno užijú počas desiatich premietaní piateho ročníka Letného kina na hradnom nádvorí.

cl35_01Aj tento rok sa diváci môžu tešiť na kombináciu filmov rôznych žánrov z produkcie viacerých krajín i z domácej kinematografie. Po minuloročných úspešných návštevách tvorcov organizátori siahli znovu po osvedčených menách, a tak svoj najnovší dokument Suri v nedeľu 9. augusta osobne uvedie režisér a cestovateľ Pavol Barabáš a v piatok 14. augusta letné kino privíta tvorcov populárneho akčného retro zombie „béčkového“ horou Socialistický zombi mord na čele s jedným z režisérov snímky Rastislavom Blažekom.

Pred každým celovečerným filmom aj tentoraz budú uvádzané krátke snímky mladých talentovaných autorov nielen z Kežmarku a blízkeho okolia.

Organizátormi Letného kina na hradnom nádvorí sú Mestské kultúrne stredisko v Kežmarku – kino Iskra, filmový klub Iskra, a Múzeum v Kežmarku. Začiatok premietaní bude o 21.00 h a vstupné na každý filmový večer je 2 eurá. O občerstvenie sa postará personál kaviarne priamo na nádvorí hradu.

PROGRAM:

Piatok 7. augusta – filmový klub
Amy
Dokumentárny film o fenomenálnej britskej speváčke Amy Winehouse, ktorá zomrela vo veku len 27 rokov na otravu alkoholom. Prvé uvedenie mal na prestížnom festivale v Cannes.
V. Británia, 2015, 127 min, anglicky s českými titulkami. Réžia: Asif Kapadia. MP 12+.
Predfilm: Prúser (Mikuláš Krišpín Iždinský, hraný, 8 min)

Sobota 8. augusta
Päťdesiat odtieňov sivej
V čom je kúzlo erotického príbehu Päťdesiat odtieňov sivej? Jednoduchá odpoveď neexistuje. Sú proste fenomény, ktoré logickými argumentmi vysvetliť nejde.
USA, 2015, 124 min, český dabing. Réžia: Sam Taylor-Johnson, MN do 18!
Predfilm: Pár milimetrov pod koreňom (Michal Haruštiak, animovaný, 8 min)

Nedeľa 9. augusta – filmový klub
Suri
(film osobne uvedie režisér Pavol Barabáš)
Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života.
Slovensko, 2015, 68 min, slovensky. Réžia: Pavol Barabáš. MP 12+.
Predfilm: Čaro el Chorra – trailer (Marek Stolarčík, dokument, 2 min)
Antholz (Marián Kriššák, dokument, 5 min)
V prípade nepriaznivého počasia v kine Iskra.

Pondelok 10. augusta
Rukojemník
Rodinný film na pomedzí drámy a komédie sa zameriava predovšetkým na svet detských hrdinov – najmä na malého rukojemníka rodičov, ktorí emigrovali na Západ v polovici 60. rokov minulého storočia.
Slovensko/Česko, 2014, 102 min, slovensky/česky. Réžia: Juraj Nvota. MP.
Predfilm: Belasí (Ľubica Sopková, dokument, 18 min)

Utorok 11. augusta
Annabelle
Vyznávači Satana vyvolali bytosť takú zákernú, že nič z toho, čo urobili, sa nedá ani zďaleka porovnať so zlom, ktorým je teraz posadnutá Annabelle.
USA, 2014, 99 min, český dabing. Réžia: John R. Leonetti. MN do 18!
Predfilm: Ticho (Slavomír Zrebný, hraný, 13 min)

Streda 12. augusta
Sex v Paríži
Paríž. Láska. A, samozrejme, francúzske ženy: slobodné, nepredvídateľné, sofistikované a vášnivé. Rozhodli sa svoje tajomstvá odhaliť a podeliť sa o ne. Je to komédia o kariére, deťoch, láske, sexe, a hlavne o tom, koho a čo ženy chcú.
Francúzsko, 2014, 116 min, český dabing. Réžia: Audrey Dana. MP 12+.
Predfilm: Precitnutie (Alena Smrtníková, animovaný, 8 min)

Štvrtok 13. augusta
Hodinový manžel
Príbeh štyroch priateľov, vášnivých hráčov vodného póla, ktorí spoločne prevádzkujú bazén. Ten im jedného dňa ako nevyhovujúci vypustí hygiena a štvorica sa razom ocitá doslova na dne. Z nedostatku príležitostí začnú podnikať ako „hodinoví manželia“.
Česko, 2014, 100 min, česky. Réžia: Tomáš Svoboda. MP 12+.
Predfilm: Žena z minulosti (Csaba Molnár, hraný, 15 min)

Piatok 14. augusta – filmový klub
Socialistický zombi mord
(film osobne uvedie režisér Rastislav Blažek)
Dve zväzáčky sa snažia prestrieľať cez školu zamorenú ich nakazenými zombie spolužiakmi. Dynamický akčný „béčkový“ hororový film zo slovenského prostredia s odľahčenou dejovou líniou.
Slovensko, 2014, 94 min, slovensky. Réžia: Rastislav Blažek, Peter Čermák, Zuzana Paulini. MN do 18!
Predfilm: Izolácia (Mária Rumanová, dokument, 18 min)
V prípade nepriaznivého počasia v kine Iskra.

Sobota 15. augusta
Lásky čas
Richard Curtis, scenárista a režisér Lásky nebeskej, ktorý je zároveň autorsky podpísaný pod komédiami Notting Hill a Štyri svadby a jeden pohreb, stvoril ďalší z nezabudnuteľných kúskov, pri ktorom sa budete cítiť skvele.
USA, 2013, 123 min, český dabing. Réžia: Richard Curtis. MP 12+.
Predfilm: Koncert pod lupou (Ľudmila Demeterová, animovaný, 7 min)

Nedeľa 16. augusta
Teória všetkého
Výnimočný a neuveriteľný životný príbeh Stephena Hawkinga, ktorý na svojom veľmi nemocnom tele nosí jednu z najchytrejších hláv, akú kedy ľudstvo poznalo.
V. Británia, 2014, 123 min, český dabing. Réžia: James Marsh. MP 12+.
Predfilm: Hudba Ericha Zanna (Lucia Troppová, animovaný, 7 min)