±90

Dokument, Slovensko
2022, 91 min, v pôvodnom znení (slovensky)

14. december 2022, 19:00
DCP 2D

Dokumentárny film o dokumentaristoch. Pohľad nielen na Generáciu 90 – skupinu slovenských filmárov, ktorí študovali a tvorili v 90. rokoch –, ale i na históriu slovenskej dokumentárnej tvorby od 60. rokov až po súčasnosť.

Režisér filmu Marek Kuboš spovedá ostatných kolegov, dokumentaristov zo svojej (90), predošlej (-90) či nastávajúcej (+90) generácie. Postupne s nimi preberá ich vášeň pre tvorbu, technické a ekonomické zázemie, mapuje etické hranice či preberá budúcnosť dokumentu.

Plus-mínus deväťdesiat minút, kde je vidno do hláv slovenským filmárom, s focusom najmä na úspešnú generáciu, ktorá nastúpila do kín v 90. rokoch: Peter Kerekes, Marko Škop, Jaro Vojtek, Zuzana Piussi, Juraj Lehotský, Róbert Kirchhoff a Marek Kuboš.

Režisér s nimi, ale i s ich predchodcami – Dušan Hanák, Mário Homolka, Ľubo Štecko, Alexander Strelinger, Mišo Suchý, Martin Šulík, Dušan Trančík – vedie rozhovory, ktoré prestriháva s ich tvorbou, a zároveň oboje zasadzuje do širšej kultúrno-politickej histórie.

Film mal svetovú premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava.

Réžia: Marek Kuboš. Kamera: Marek Kuboš. Strih: Peter Harum, Marek Kuboš. Hudba: Ján Boleslav Kladivo. Účinkujú: (-90) Dušan Hanák, Mário Homolka, Ľubo Štecko, Alexander Strelinger, Mišo Suchý, Martin Šulík, Dušan Trančík; (90) Milan Balog, Peter Kerekes, Robo Kirchhoff, Marek Kuboš, Juraj Lehotský, Marko Škop, Zuza Piussi, Jaro Vojtek; (+90) Maroš Berák, Barbora Berezňáková, Tomáš Krupa, Ivan Ostrochovský, Erik Praus, Miro Remo, Barbora Sliepková a Pavel Branko a Miro Remo st.