Cesta do nemožna

Film uvedú režisér a scenárista Noro Držiak, scenárista Michal Baláž a producent, scenárista a kameraman Michael Kaboš

Dobrodružný trikový film, Slovensko/Česko
2019, 90 min, v pôvodnom znení (slovensky)

04. november 2019, 19:00
DCP 2D

Milan Rastislav Štefánik bol prvý Slovák, ktorý podnikol cestu okolo sveta, viac ráz zdolal Mont Blanc, prežil zostrelenie lietadla počas prvej svetovej vojny, bol intelektuál, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj milovník žien a bonviván.

Pred 100 rokmi všetci považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov.

Cesta do nemožna ako prvý slovenský film s množstvom náročných trikov rozpráva s vtipom o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách. Odhaľuje neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil a mohol zažiť sám M. R. Štefánik na svojej Ceste do nemožna.

Autori sa osobnosti M. R. Štefánika intenzívne venujú niekoľko rokov. Podarilo sa im realizovať úspešný dokumentárny film M. R. Štefánik, ktorý je založený na autentických archívnych prameňoch – filmy, fotografie, denníky a. i., a rozhovoroch so slovenskými, francúzskymi a českými historikmi. Výsledky svojho štúdia a skúsenosti plne zúročili pri písaní scenára filmu Cesta do nemožna, kde napríklad časti dialógov sú inšpirované autentickými spomienkami.

Množstvo zábavných a „groteskných“ situácií vychádza z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén. Pohybujeme sa naprieč kontinentmi, na hranách dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, zobrazeného s humorom a nadhľadom. Vďaka filmovým trikom sa podarilo vytvoriť náročnú výpravu a priblížiť divákovi exotické lokácie.

Film má nielen zaujímavú vizuálnu podobu, ktorá vynikne na filmovom plátne, ale aj originálnu a pôsobivú symfonickú hudbu Vlada Martinku, ktorá umocňuje emócie a prebúdza fantáziu. Forma rozprávania bola zvolená tak, aby zaujala divákov a podnietila záujem „objavovať“. Film predstavuje M. R. Štefánika ako moderného hrdinu, ktorý vďaka svojej cieľavedomosti, húževnatosti a nezlomnej viere dosiahol naplnenie zdanlivo nemožného cieľa a navždy sa zapísal do histórie ako najväčší Slovák.

Réžia: Noro Držiak. Scenár: Michal Baláž, Michael Kaboš, Noro Držiak. Kamera: Michael Kaboš. Hudba: Vladimír Martinka. Strih: Michal Kondrla. Producent: Michael Kaboš. Hrajú: Tomáš Mischura, Petr Vaněk, Jana Stryková, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Judit Bárdos, Marek Ťapák, Ján Greššo a ďalší.