Profesionálna cudzinka

Dokument, Slovensko
2016, 63 min, v pôvodnom znení (slovensky, nemecky atď.) so slovenskými titulkami

29. marec 2017, 19:00
Blu-ray

Film osobne uvedie režisérka a scenáristka Anna Grusková

Spisovateľka, novinárka a aktivistka Irena Brežná sa po emigrácii z komunistického Československa usadila vo Švajčiarsku, kde sa vypracovala na rešpektovanú novinárku, aktivistku a oceňovanú spisovateľku. Za svoju knihu Nevďačná cudzinka získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie, u nás bola vybratá medzi desiatku finalistov prestížneho ocenenia Anasoft Litera a získala aj Cenu Dominika Tatarku.

Film rozpráva nielen o tom, ako musela mladá Irena čeliť pre ňu nepochopiteľnej novej kultúre, aj výčitkám svedomia, že nebojovala o svoju vlasť, ale aj o jej rozhodnutí písať o disidentskom hnutí vo Východnej Európe alebo o ruskej invázii v Čečensku, kde sa, prekvapujúco, cítila šťastná v úlohe vojnovej korešpondentky.

Postupne zisťujeme, ako vznikala jej inšpiratívna patchworková identita, geograficky situovaná nielen medzi Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko a Slovensko, ale aj na africký kontinent či do Ruska. Snímka prináša unikátne archívne zábery, ale aj spomienky a výpovede spisovateľkiných blízkych priateľov či rodinných príslušníkov.

Réžia: Anna Grusková. Scenár: Anna Grusková. Kamera: Viera Bačíková. Strih: Zuzana Cséplö. Zvukový dizajn: Dušan Kozák. Produkcia: Anna Grusková, Reminiscencie. Koprodukcia: Rozhlas a televízia Slovenska a Grimaldi Production. Účinkuje: Irena Brežná. Vznik filmu a jeho distribúciu podporil Audiovizuálny fond a Ministerstvo kultúry SR.