Týždeň vo filme 17/1960

O 18.50 h, teda desať minút pred pondelkovým klubovým filmom (z distribučnej ponuky ASFK), premietame filmové žurnály Týždeň vo filme z rokov 1945 – 1990. Je to nový projekt filmových klubov na Slovensku, zastrešený Asociáciou slovenských filmových klubov a Slovenským filmovým ústavom. Viac informácií o projekte tu.

Týždeň vo filme 17/1960V pondelok 11. apríla pred filmom Barani uvidíte Týždeň vo filme 17/1960 s týmto obsahom:

• Lenin večne živý
• Záväzky k 15. výročiu oslobodenia
• Apríl – mesiac lesov
• Kinofikácia Slovenska
• Výmenná rekreácia odborárov
• Očkovacia látka proti detskej obrne
• Dokumenty o Oberländerových zločinoch
• Poľovačka na vlkov z vrtuľníka
• Zakončenie krasokorčuliarskej sezóny

Viac o tomto týždenníku v databáze Slovenského filmového ústavu SK Cinema.

Barani

Hrútar

Dráma, Island
2015, 94 min, v pôvodnom znení (islandsky) s českými titulkami

11. apríl 2016, 19:00

Kiddi pije a rád strieľa. Gummi nepije ani nestrieľa. Sú to bratia, ktorí spolu neprehovorili už 40 rokov ani slovo a jediné, čo majú spoločné, je láska k ovciam.

Jedného dňa Gummi získa podozrenie, že Kiddiho výstavný baran je nakazený smrteľnou chorobou – klusavkou. Nad rodinným plemenom oviec, životnou pýchou oboch bratov, sa začnú sťahovať mračná.

Film citlivo zobrazuje bratské puto, ktoré aj po desaťročiach vzájomných nezhôd zostáva silné. Nechýba mu nič, čo majú fanúšikovia islandských filmov radi: surové prostredie, irónia a absurdný humor, umelecký včlenený do žánru drámy.

Snímka absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odniesla hlavnú cenu sekcie Un Certain Regard.

Réžia: Grímur Hákonarson. Kamera: Sturla Brandth Grovlen. Strih: Kristján Loomford. Hudba: Atli Örvarsson. Hrajú: Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving a ďalší.