Taxi Teherán

83 min, v pôvodnom znení (perzsky) s českými titulkami

23. november 2015, 20:15

Sloboda nepotrebuje taxameter.

Víťazný film Berlinále 2015 z ilegálnej dielne Jafara Panahího triumfuje nad politickou represiou.

Renomovaný iránsky tvorca sa vo svojom druhom filme nakrútenom v rámci núteného domáceho väzenia premenil na taxikára, ktorý prostredníctvom rozhovorov s rôznymi klientami ponúka kritický pohľad na iránsku spoločnosť. Panahí tu bez akejkoľvek sebaľútosti a s odzbrojujúcim humorom nastoľuje otázku, ako sa má chovať umelec v krajine, ktorá mu neumožňuje slobodu prejavu.

S kamerou pripevnenou za predným sklom svojho auta – taxíka nakrútil Panahí film, ktorý povie viac ako mnohé sociopolitické štúdie.

Premietanie filmu je súčasťou osláv 5 rokov filmového klubu Iskra.

Réžia: Jafar Panahí. Strih: Jafar Panahí. Scenár: Jafar Panahí. Kamera: Jafar Panahí. Hrajú: Jafar Panahí a jeho klienti v taxíku.