Filmový klub oslávi piate narodeniny pestrým filmovým večerom

Premiérové premietanie filmového klubu Iskra sa konalo v pondelok 22. novembra 2010 a prví diváci videli film Woodyho Allena Užívaj si, ako sa len dá! Piate narodeniny tak kežmarskí klubisti viacerými zaujímavými podujatiami oslávia počas oboch posledných mesiacov roka, no ten hlavný narodeninový večer je naplánovaný na pondelok 23. novembra 2015.

cl39_01V ten deň sa od 18.00 h môžu filmoví fajnšmekri tešiť najprv na pútavú interaktívnu filmovú prednášku a o 20.15 h na iránsku snímku, ktorá vyhrala tohtoročný prestížny medzinárodný filmový festival Berlinale v Berlíne.

Oslavu piatych narodenín filmového klubu otvorí známy propagátor kvalitnej kinematografie, filmový kritik a šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný, ktorý osobne uvedie jednu zo svojich populárnych filmových prednášok: Geniálne filmové scény – alebo prečo milujeme film.

Nový spôsob rozprávania dejín filmu sa upriamuje na konkrétne filmové scény. Akoby sa strácal zmysel upozorňovať na celé kinematografické dielo a do popredia sa dostávajú výrazné fragmenty – obrazy, hudba a emócie. Doba sa zmenila a popis filmov sa často skracuje s upozornením na výrazné výseky z celku. Tie v divákoch často rezonujú na úrovni komplexného kino zážitku. Na fenomén výnimočných filmových scén sa teda pozrieme spolu s Petrom Konečným a možno sa dozvieme aj to, prečo je film láska na celý život…

Autor úspešnej internetovej TV relácie Screener a moderátor filmových rozhlasových programov po ôsmej hodine večer uvedie film z ilegálnej dielne v Iráne režimom prenasledovaného režiséra Jafara Panahího Taxi Teherán, ktorým triumfuje nad politickou represiou.

Renomovaný iránsky tvorca sa vo svojom druhom filme nakrútenom v rámci núteného domáceho väzenia premenil na taxikára, ktorý prostredníctvom rozhovorov s rôznymi klientmi ponúka kritický pohľad na iránsku spoločnosť. Panahí tu bez akejkoľvek sebaľútosti a s odzbrojujúcim humorom nastoľuje otázku, ako sa má chovať umelec v krajine, ktorá mu neumožňuje slobodu prejavu. S kamerou pripevnenou za predným sklom svojho auta – taxíka nakrútil Panahí film, ktorý povie viac ako mnohé sociopolitické štúdie.

Vstupné na filmovú prednášku a premietanie celovečernej snímky je pre všetkých záujemcov 2 eurá (spolu na obe časti programu, ale i samostatne). Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na > www.kinoiskra.sk alebo pred premietaním v pokladni kina. Film je prístupný mládeži od 12 rokov.

PETER KONEČNÝ
Slovenský filmový kritik, šéfredaktor portálu Kinema.sk sa narodil v roku 1979. Je absolventom katedry filmovej vedy a multimédií na Vysokej škole múzických umení. V roku 2000 stál pri zrode najznámejšieho slovenského filmového portálu Kinema.sk, ktorý je dnes najpopulárnejšou stránkou tohto zamerania na Slovensku. Intenzívne publikuje v desiatkach printových a elektronických médií. Zároveň uvádza reláciu Screener na portáli Sme.sk, kde predstavuje rôzne zaujímavosti a novinky zo sveta filmu. V rámci Filmových večerov Petra Konečného prednáša po Slovensku, aby šíril osvetu vo filmovej kultúre. Konečný je tvorca a spolupracovník niekoľkých filmových festivalov a prehliadok. Od roku 2006 spolupracuje na organizácii filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorého sa stal aj PR manažérom. Je taktiež autorom každoročného filmového ocenenia Kinema Film roka a dlhoročným spolupracovníkom Rádia_FM. Žije a pracuje v Bratislave. (Zdroj: Wikipedia.org)