Oslavy pokračujú aj v decembri, naplánované sú dve režisérske návštevy.
Filmový klub Iskra v Kežmarku pôsobí v meste už päť rokov. Boris Švirloch, jeho zakladateľ, chcel klub založiť už dlhšie, nikdy predtým to však nedotiahol do konca. „Musím poďakovať môjmu kamarátovi Petrovi Beskidovi, ktorý ma do toho, doslova, dotlačil. Pracoval v Bratislave, išiel do ASFK, pozbieral všetky potrebné materiály, dal mi ich a už som vycúvať nemohol. Ďakujem mu za to, že ma prinútil začať,“ priblížil začiatky klubu Švirloch.
„Klubové filmy sú väčšinou z ponuky Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK), ktorá svoje filmy aj distribuuje. Snažíme sa mať pestrú ponuku, vyberáme aj z víťazných filmov z európskych filmových festivalov. Dôraz kladieme aj na slovenskú kinematografiu, ktorá sa potrebuje trochu postaviť na nohy,“ pokračoval zakladateľ filmového klubu.
V súčasnosti sa však ozývajú aj tvorcovia, ktorí chcú prísť do Kežmarku svoj film predstaviť osobne. „Počas pôsobenia klubu sme mali takmer 20 návštev slovenských či českých režisérov. Inak tomu nebude ani v decembri. Začiatkom mesiaca príde do klubu česká režisérka Rozálie Kohoutová, ktorá predstaví dokument Jenica a Perla o dvoch rómskych dievčatách a rok uzavrieme 28. decembra, keď príde režisér Marko Škop predstaviť film Eva Nová,“ povedal Švirloch.
Narodeninovým hosťom klubu bol slovenský filmový kritik a teoretik Peter Konečný, ktorý vo svojej prednáške divákom predstavil niektoré z najvýznamnejších míľnikov svetovej kinematografie. „Som veľmi rád, že sa kinu a filmovému klubu v Kežmarku darí, pretože práve takéto kiná udržujú dobré filmové vzdelanie ľudí na Slovensku. Napríklad v Košiciach niekoľko rokov filmový klub nebol, jedna celá generácia nevie, čo je to Projekt 100, nevedia o artových a klubových filmoch,“ povedal Konečný, ktorý však nezabúda na to, že každý má svoj vlastný vkus.
„Niekto bude chodiť na komerčné filmy, niekto na Kameňáky, niekto zas od filmov očakáva niečo viac. Práve im by som chcel ukázať, že svet filmu prepája literatúru, architektúru, hudbu či divadlo a fotografiu. Ak to celé spojenie funguje, vytvára veľmi silnú emóciu a tým zvyšuje empatiu u ľudí,“ uviedol.
Filmový klub úzko spolupracuje s vedením kina Iskra a táto spolupráca prináša svoje ovocie. „V dnešnom modernom kine by mali mať priestor komerčné, ale aj vážnejšie, umelecké filmy. Filmový klub tu má svoje miesto a v kine sa udomácnil. Dúfam, že sa mu bude dariť minimálne tak, ako doteraz,“ povedala vedúca kina Iskra Oľga Semanová, ku ktorej sa pridal aj Konečný: „Filmovému klubu by som zaželal minimálne ďalších 50 rokov a slovenským filmárom kvalitné filmy. Mladí ľudia poznajú predovšetkým filmy, ktoré sa premietajú v multiplexoch, ostatné sú pre nich veľkou neznámou,“ uzavrel.
Filmový klub Iskra začal v Kežmarku pôsobiť 22. novembra 2010 a má za sebou približne 250 premietaní. Prvý večer patril režisérovi Woodymu Allenovi a jeho filmu Užívaj si, ako sa len dá.
Text a foto: Lorant PAUGSCH
Celá fotogaléria z podujatia na FB stránke klubu