Pochoduj alebo zomri je film, ktorý vôbec prvýkrát otvára tému Čechov a Slovákov vo vietnamskej vojne, prináša fascinujúce, u nás zatiaľ nikdy nezverejnené dokumentárne zábery z vietnamskej vojny, autentické spomienky účastníkov bojov aj pohľad na dnešný Vietnam. Do kežmarského kina a filmového klubu Iskra ho príde v pondelok 3. decembra 2018 o 19.00 h osobne uviesť jeho režisér, scenárista a kameraman Michael Kaboš.
Bojovali a zomierali v neľudských podmienkach. V cudzích službách. Ďaleko od domova. Jedni z posledných žijúcich Čechov a Slovákov, ktorí sa po prevrate v roku 1948 aktívne zapojili do cudzineckej légie a neskôr aj americkej armády, oživujú svoje spomienky v historickom dokumente Pochoduj alebo zomri.
„Dokument otvára v našich krajinách úplne neznámu tému. O pôsobení Čechov a Slovákov v zahraničných službách vo vietnamských vojnách sa u nás nikdy nehovorilo,“ vysvetľuje impulz pre nakrútenie dokumentu kreatívna producentka Českej televízie Lenka Poláková.
Dramaturg Josef Albrecht ju dopĺňa: „Vojna vo Vietname, tak ako skoro každá vojna, je, samozrejme, kontroverzná téma. Navyše mimoriadne prekvapivá svojimi faktami a súvislosťami. Aj pre historikov bolo totiž prekvapením, koľko Čechov a Slovákov v tej oblasti bojovalo a umieralo. Ich príbehy sú naozaj drsné.“
Na najdlhšom vojnovom konflikte 20. storočia, tridsaťročnej vojne vo Vietname, sa po februári 1948 zúčastnilo viac ako 1 600 mladých Čechov a Slovákov v uniforme Francúzskej cudzineckej légie. Padlo ich viac ako tristo. O desať rokov neskôr bojovali Česi a Slováci vo Vietname tiež vo Special Forces a v uniforme americkej armády.
Mnohí z nich sa vyznamenali v bojoch hrdinstvom a statočnosťou. Pritom dlhé roky boli označovaní československým totalitným režimom za zločincov a pomätených dobrodruhov. Autori dokumentu sa vydávajú po stopách tých, ktorí bojovali a prežili.
„Ja som odišiel z domu, pretože som vedel, že moja budúcnosť v Československu, mojej rodnej krajine, bude len väzenie alebo pracovný tábor,“ opisuje okolnosti rozhodnutia opustiť po nástupe komunistov k moci svoju vlasť Pavel Knihár, jeden z protagonistov dokumentu.
Režisér Michael Kaboš spoločne so svojím tímom dokázal nájsť a zaznamenať výnimočné príbehy pamätníkov, dnes rozosiatych po celom svete – vrátane unikátneho svedectva Josefa Mašína z Kalifornie.
„Všetci odchádzali do Vietnamu bojovať proti svetovému komunizmu, aby tam prešli skutočným peklom vojny, ktorá výrazne zasiahla do ich životov,“ vysvetľuje režisér Michael Kaboš a dodáva: „Životné osudy v tejto vojne boli mimoriadne ťažké. Všetci títo pamätníci hovoria o vojne a svojej úlohe v nej s hrdosťou.“
Film vznikal vo Vietname, vo Francúzsku, v Spojených štátoch amerických, v Českej republike a na Slovensku. Koprodukčný dokument je dielom Českej televízie, RTVS, Kabos Film & Media a Media Film. Vznikol s finančnou podporou Štátneho fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Viac informácií o filme nájdete na klubiskra.test. Vstupné na projekciu je 4,50 eur, s platným klubovým preukazom 3 eurá, lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina.