Martin Šulík predstaví kežmarským divákom míma Milana Sládka

Milan SládekDeň pred oficiálnou celoslovenskou premiérou uvedie jeden z najvýznamnejších slovenských súčasných režisérov Martin Šulík svoj nový celovečerný dokument s názvom Milan Sládek v kine/filmovom klube Iskra. V stredu 7. októbra 2020 o 19.00 h sa pred kežmarských divákov spoločne s ním postaví aj Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu, ktorý je jedným z producentov filmu.


Milan Sládek je dokumentárny film o výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry pohľadom režiséra Martina Šulíka. Zachytáva tvorivú i životnú cestu významného slovenského míma, bohatú na neočakávané zvraty.

MIlan SládekSládek stál na začiatku 60. rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-Gasparda Deburau, Jean-Louis Barraulta či Marcela Marceau, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha, Starinár objavili pre naše publikum novú divadelnú formu, ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov.

Po vstupe sovietskych vojsk v roku 1968 Milan Sládek emigroval do Nemecka. So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Dnes žije a pracuje v Kolíne nad Rýnom a napriek tomu, že má viac ako osemdesiat rokov, stále hrá svoje predstavenia.

Film je bohatý na archívne materiály, fotografie, záznamy predstavení i výpovede umelcových spolupracovníkov. Je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov.

Viac informácií o filme nájdete na klubiskra.test. Vstupné na projekciu je 5 eur, s platným klubovým preukazom 3 eurá. Kapacita kinosály je vzhľadom na aktuálne opatrenia obmedzená na necelých 50 miest. Odporúčame preto vstupenky vopred kupovať online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina.


Martin ŠulíkMARTIN ŠULÍK (1962)

V rokoch 1981 – 1986 študoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU Bratislava. Štúdiá absolvoval stredometrážnym hraným filmom Staccato. V rokoch 1986 – 1991 pracoval ako asistent réžie v Štúdiu krátkych filmov Slovenskej filmovej tvorby Bratislava. Od roku 1992 je v slobodnom povolaní. Od roku 1994 je pedagógom na VŠMU. V roku 1991 debutoval celovečerným hraným filmom Neha. S tvorivým tímom z tohto filmu (scenárista Ondrej Šulaj, kameraman Martin Štrba, výtvarník František Lipták, skladateľ Vladimír Godár) spolupracoval takmer na všetkých svojich filmoch, ktoré získali celý rad ocenení doma i v zahraničí. Jeho filmy Slnečný štát (2005), Cigán (2011) a Tlmočník (2018) získali po šesť slovenských národných filmových cien Slnko v sieti. Venuje sa i dokumentárnej tvorbe. Za 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna I. a II. (2010) získal Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Martin Šulík je i scenáristom alebo spoluscenáristom svojich filmov, hrá vo filmoch svojich kolegov (napr. Uhol pohľadu, Výlet, Učiteľka, Služobníci), režíroval aj v divadle a od roku 1997 pôsobí i ako producent vo svojej spoločnosti Titanic.

Filmy (celovečerné – len ako režisér): 1991 – Neha; 1992 – Všetko, čo mám rád; 1995 – Záhrada; 1997 – Orbis pictus; 1999 – poviedka Obrázky z výletu z filmu Praha očami… (Praha očima…); 2000 – Krajinka; 2005 – Slnečný štát; 2007 – Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy – dok.; 2010 – 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna I. a II. (25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna I. a II.) – dok.; 2011 – Cigán; 2014 – poviedka Pohreb prezidenta z filmu Slovensko 2.0, Milan Čorba – dok.; 2018 – Tlmočník; 2020 – Milan Sládek – dok; Muž so zajačími ušami.

Milan Sládek

Film uvedú režisér Martin Šulík a gen. riaditeľ SFÚ Peter Dubecký

Dokument, Slovensko
2020, 92 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky, nemecky) so slovenskými titulkami

07. október 2020, 19:00
DCP 2D

Významný slovenský mím Milan Sládek pohľadom režiséra Martina Šulíka.

Milan Sládek je dokumentárny film o výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry. Zachytáva jeho tvorivú i životnú cestu bohatú na neočakávané zvraty.

Sládek stál na začiatku 60. rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-Gasparda Deburau, Jean-Louis Barraulta či Marcela Marceau, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha, Starinár objavili pre naše publikum novú divadelnú formu, ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov. Po vstupe sovietskych vojsk v roku 1968 Milan Sládek emigroval do Nemecka. So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Dnes žije a pracuje v Kolíne nad Rýnom a napriek tomu, že má viac ako osemdesiat rokov, stále hrá svoje predstavenia.

Film je bohatý na archívne materiály, fotografie, záznamy predstavení i výpovede umelcových spolupracovníkov. Je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov.

Scenár a réžia: Martin Šulík. Kamera: Richard Krivda. Hudba: Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek. Strih: Marek Šulík. Producenti: Titanic, Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenský filmový ústav, Grimaldi production. Účinkujú: Milan Sládek, Milan Lasica, Jana Pogorielová, Eva Mária Chalupová, Ľubomír Feldek, Ladislava Petišková, Vladimír Štefko, Helmut Scheier, Frank Meyer, Franz Bodo Gerono, Laurenz Leky, Jochen Fassbender, František Mikloško, Ľubomír Piktor, Katarína Aulitisová, Beáta Hileková, Peter Tabaček, Milada Synková, Ján Kocman.