Nemé Chaplinove filmy ozvučia „živé“ saxofóny

V utorok 17. mája 2016 o 18.30 h si na svoje prídu zároveň milovníci hudby i kinematografie. V kežmarskom kine Iskra sa uskutoční premietanie dvoch čiernobielych nemých filmov legendárneho Charlieho Chaplina oživené živou štýlovou hudbou ragtime v podaní saxofónového kvarteta Saxophone Syncopators.

Saxaphone SyncopatorsUnikátny projekt Večer s Chaplinom v sebe spája nostalgiu minulosti a umenie súčasnosti. Charlie Chaplin nakrútil množstvo úžasných nemých filmov a k niektorým z nich napísal aj hudbu. Noty sa však nie vždy dostali k organistom alebo klaviristom, ktorí vtedy najčastejšie nemé filmy počas premietania sprevádzali. Preto hudobníci improvizovali tým, čo poznali – ragtimom, jazzom, bluesom, gospelom – a snažili sa zhudobniť komické momenty filmu.

Tento rok uplynulo 100 rokov od uvedenia dvoch skvelých Chaplinových komédií Požiarnik (The Fireman) a Záložňa (The Pawnshop) a divákov aj pri tejto príležitosti čaká skutočne nevšedný hudobno-vizuálny zážitok. Ladislav Fančovič, vynikajúci slovenský klavirista a aranžér, zložil k týmto filmom štýlovú hudbu zloženú z originálnych ragtimov a hot jazzových skladieb z roku 1916, kedy boli oba filmy nakrútené.

Chaplin: FiremanAranžmány napísal pre vynikajúce slovenské saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators, ktoré sa na staré ragtimy špecializuje. Na raritných originálnych saxofónoch zo začiatku minulého storočia opäť oživia skvelými výkonmi, humorom a hlavne pozitivizmom sršiacou hudbou brilantné Chaplinove komické umenie.

Chaplin: PawnshopSaxaphone Syncopators je unikátne saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny. Aranžmány týchto skladieb pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov.

Hudobné zoskupenie hrá najstarší ragtime a hot jazz z rokov 1912 – 1920 v originálnych úpravách pre saxofónové kvarteto po vzore saxofónových ansámblov, ktoré v týchto časoch existovali, ako napríklad Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette, Hollis Saxophone Quintet.

Na dosiahnutie čo najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku používajú Saxophone Syncopators originálne dobové nástroje z 20. rokov minulého storočia. Okrem toho sa členovia kvarteta venujú aj interpretácii skladieb tzv. vážnej hudby, ktoré v tomto období pre toto obsadenie boli skomponované. Obsadenie Saxophone Syncopators: Pavol Hoďa (soprán/alt saxofón), Ján Gašpárek (alt saxofón), Ladislav Fanzowitz (tenor saxofón, aranžmány, umelecký vedúci), Frederika Babuliaková (barytón saxofón).

Vstupné na filmovo-hudobné predstavenie je 5 €, členovia Kruhu priateľov hudby zaplatia 4 eurá. Lístky si záujemcovia môžu v predpredaji kúpiť online na www.mskskezmarok.sk, ale aj v administratívnej budove MsKS na Starom trhu 47 (052/452 21 65, 0904 496 442) a v Kežmarskej informačnej agentúre na Hlavnom námestí 46 v Kežmarku.

Foto: www.saxophonesyncopators.com

Večer s nemým filmomVečer s Chaplinom