Ninu kežmarským divákom predstavia scenárista a producent

NinaKino Iskra v stredu 8. novembra 2017 o 19.00 h privíta ďalšiu návštevu filmových tvorcov. Novú slovenskú drámu režiséra Juraja Lehotského Nina v rámci klubovej projekcie osobne uvedú a s divákmi sa porozprávajú scenárista filmu Marek Leščák a producent Ivan Ostrochovský.


Nina má dvanásť rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny ťah.

„Najkrajšie sú naše deti, keď rastú, keď sa nás pýtajú, keď nás volajú. Keď nás potrebujú. Keď s nimi napĺňame ich malé sny. Chcel som plávať životom dieťaťa, pochopiť ho a prežiť jeho pocity v neľahkom období rozchodu vlastných rodičov,“ uviedol režisér a spoluscenárista filmu Juraj Lehotský, pre ktorého je Nina po snímke Zázrak z roku 2013 druhým hraným celovečerným filmom.

NinaTéma rozpadu rodiny priniesla režisérovi veľa otázok a zamyslení. Jeho túžbou bolo nakrútiť citlivý ponor do detského myslenia, konfrontovaný so svetom nás dospelých. „Chcel som rozprávať o pocitoch dieťaťa, ktoré túži milovať oboch rodičov, no nemôže. Týmto príbehom som chcel aspoň trochu pootvoriť naše duše a zamyslieť sa. Chcel som hľadať odpovede a premýšľať nad láskou, nad nenávisťou. Túžil som nájsť kľúč k tomu, kedy vieme odpúšťať a začať žiť život krajšie,“ dodal režisér.

Podľa scenáristu Mareka Leščáka Nina nie je film o rozvode, ale o dôsledkoch neporozumenia dvoch ľudí, ktorí sa prestanú milovať, na malého človeka, ktorý je medzi nimi. „Je normálne, že manželstvo prináša skúšky. Momentálnym trendom je utekať za individuálnym šťastím a napĺňaním svojho sna. Niekedy však zostane za takýmto šťastným človekom kopa nešťastných ľudí. Preto každý, kto vstúpi do nejakého vzťahu, nielen partnerského, ale aj priateľského či iného, by si mal uvedomiť, že je to veľmi krehká vec, ktorú treba pestovať a bojovať o ňu,“ povedal pre denník Pravda scenárista Marek Leščák.

NinaV postave otca sa vo filme predstavil herec Robert Roth, svoj filmový debut v role matky odohrala režisérka a choreografka Petra Fornayová a úlohu hlavnej hrdinky Niny bravúrne stvárnila Bibiana Nováková. Film mal svetovú premiéru v lete na festivale v Karlových Varoch, kde sa predstavil v súťažnej sekcii Na východ od Západu. Ninu videli už aj diváci za oceánom na prestížnom festivale v kanadskom Toronte, ale aj na ďalšom „áčkovom“ festivale vo Varšave.

Viac informácií o filme Nina nájdete na www.ninafilm.sk a www.facebook.com/ninafilmsk, o jeho kežmarskom premietaní na klubiskra.test. Vstupné na projekciu je 3,50 eur, lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina.


Marek LeščákMAREK LEŠČÁK (1971) – scenárista

Absolvoval dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení, kde v súčasnosti pôsobí ako pedagóg. Ako scenárista pracoval na filmoch oceňovaných doma aj v zahraničí.

Zo scenáristickej tvorby: Záhrada (réžia: Martin Šulík, 1995), Orbis Pictus (réžia: Martin Šulík,1997), Slnečný štát (réžia: Martin Šulík, 2005), My zdes (réžia: Jaro Vojtek, 2005), Slepé lásky (réžia: Juraj Lehotský, 2008), Hranica (réžia: Jaro Vojtek, 2009), Ilja (réžia: Ivan Ostrochovský, 2010), Cigán (réžia: Martin Šulík, 2011), Až do mesta Aš (réžia: Iveta Grófová, 2012), Ďakujem, dobre (réžia: Mátyás Prikler, 2013), Zázrak (réžia: Juraj Lehotský, 2013), na filmovom projekte Slovensko 2.0 (krátky film Pohreb prezidenta, réžia: Martin Šulík, 2014), Deti (réžia: Jaro Vojtek, 2014), Koza (réžia: Ivan Ostrochovský, 2015), Piata loď (réžia: Iveta Grófová, 2017), Nina (réžia: Juraj Lehotský, 2017) a Tlmočník (réžia: Martin Šulík, 2018).

 

 

Ivan Ostrochovský

IVAN OSTROCHOVSKÝ (1972) – producent

Producent a režisér absolvoval magisterské štúdium na FTF VŠMU na Katedre dokumentárnej tvorby, pokračoval doktorandúrou na Katedre audiovizuálnych štúdií. Je aktívny prostredníctvom svojich dvoch producentských spoločností – Punkchart flms a sentimentalfilm. Je členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a členom Európskej filmovej akadémie. Pôsobí ako pedagóg na AU v Banskej Bystrici.

Produkoval, resp. koprodukoval tieto celovečerné filmy: Nesvadbovo (réžia: Erika Hníková, 2010), Zvonky šťastia (réžia: Marek Šulík, Jana Bučka, 2012), Až do mesta Aš (réžia: Iveta Grófová, 2012), Eugéniové (réžia: Pavel Štingl, 2013), Zamatoví teroristi (réžia: Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes, 2013), Rodinný film (réžia: Olmo Omerzu, 2015), Koza (réžia: Ivan Ostrochovský, 2015), Hotel Úsvit (réžia: Mária Rumanová, 2016), 5 October (réžia: Martin Kollar, 2016), Richard Müller: Nespoznaný (réžia: Miro Remo, 2016), Nina (réžia: Juraj Lehotský, 2016).

Nina

Dráma, Slovensko/Česko
2017, 82 min, v pôvodnom znení (slovensky, nemecky) so slovenskými titulkami

08. november 2017, 19:00
DCP 2D

Film osobne uvedie scenárista Marek Leščák

Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť.

Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.

Réžia: Juraj Lehotský. Scenár: Marek Leščák, Juraj Lehotský. Kamera: Norbert Hudec. Strih: Radoslav Dubravský. Hudba: Aleš Březina. Zvuk: Tobiáš Potočný. Produkcia: Punkchart films (SK), endorfilm (CZ), Česká televize (CZ), Lehotsky Film (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), sentimentalfilm (SK). Producenti: Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková. Hrajú: Bibiana Nováková, Robert Roth, Petra Fornayová, Josef Kleindienst, Miroslav Pollak, Simona Kuchynková.