Režisér Marko Škop predstaví Evu Novú, ktorú bravúrne zahrala Milka Vášáryová


Rok 2015 päťročný filmový klub Iskra v Kežmarku uzavrie v pondelok 28. decembra o 19.00 h projekciou nového slovenského hraného filmu Eva Nová, v ktorom žiari jedna z najlepších domácich herečiek v histórii Emília Vášáryová. Príbeh ženy bojujúcej o syna, ktorého pred rokmi opustila kvôli kariére, v kine Iskra uvedie režisér a scenárista Marko Škop osobne. 

cl42_2Eva Nová (hrá ju Emília Vášáryová) kedysi patrila medzi známych hercov socialistickej kinematografie. Na protialkoholickom liečení ju terapeuticky naformátovali, že život má zmysel, ale treba si usporiadať veci do poriadku. Eva má strach, či to zvládne, ale je odhodlaná zabojovať. Vracia sa do svojho malého bytu so starým plagátom, ktorý jej pripomína časy najväčšej slávy. Narýchlo uprace neporiadok a hneď vycestuje za rodinou.

Eva navštívi svojho syna, ktorý žije v malom meste, kam ho ešte ako dieťa odložila na výchovu k rodičom, pretože jej exmanžel, filmový režisér, si ho nechcel osvojiť. Syn Ďoďo (Milan Ondrík) a jej staršia chorá sestra Maňka (Žofia Martišová) ju odmietajú. Ďoďo ostro vypoklonkuje Evu z domu. Jeho matkou je Maňka, Ďoďo má svoju rodinu, manželku Helenu (Anikó Vargová), deti a Eva k nim nepatrí. Stalo sa z nej hovno. Jediné, na čo bola dobrá, sú prachy, a ani tie už neposiela.

cl42_3„Veľkosť očí, tvar rúk alebo farba hlasu. Dostávame ich v génoch od rodičov a vkladáme ich do svojich detí. Po predkoch sa opakujeme. A naše deti sa opakujú po nás. Z generácie na generáciu prenášame aj mentálne spojenia, vzorce správania, duchovný kód. Zaujíma ma téma rodinných prenosov, zaujíma ma téma dedičnej viny. V dobrom, aj v zlom. Snažil som sa o ponor do intimity rodiny. Verím, že napriek všetkým chybám nám ľuďom vždy ostáva možnosť objatia, akokoľvek nemotorného. Lebo len láska – teraz bez zbytočného sentimentu – nás dokáže naozaj očistiť,“ hovorí režisér filmu Marko Škop a jeho slová dopĺňa posledná veta zo synopsy filmu: „Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už nie je neskoro…“

Snímka ešte pred oficiálnou slovenskou premiérou odštartovala svoju púť po medzinárodných festivaloch, na ktorých púta pozornosť nielen divákov, ale aj filmových kritikov. Na festivale v Toronte získala Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. Viac informácií o filme nájdete na internetovej stránke www.artileria.sk.

Vstupné na premietanie s účasťou režiséra je 3,50 €, držitelia platných klubových preukazov zaplatia 2 eurá. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kino.kezmarok.sk alebo pred premietaním v pokladni kina. Film je mládeži prístupný od 12 rokov.

MARKO ŠKOP
Narodil sa v roku 1974 v Prešove. Absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na VŠMU (2001). Nakrútil dokumentárne filmy pre Slovenskú televíziu, televíziu Markíza a taliansku televíziu RAI. S Českou televíziou spolupracoval na filmoch Slávnosť osamelej palmy (2005), ktorý si na MFF o umení Bergamo odniesol Cenu Mura d´Oro, a Iné svety (2006), ktoré získali Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig a Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. V roku 2009 uviedol dokumentárny film Osadné. Ten sa dostal do výberu na IDFA Amsterdam, získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesol si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary. V roku 2013 režíroval 18 dielov chorvátskeho televízneho seriálu In Treatment (Na terapiji). V roku 2015 uviedol do kín svoj prvý hraný film Eva Nová.

Eva Nová

Dráma, Slovensko/Česko, 2015,
115 min, v pôvodnom znení (slovensky).

28. december 2015, 19:00
DCP 2D

film osobne uvedie režisér Marko Škop

Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už nie je neskoro…

Príbeh ženy, ktorá bojuje o svojho syna. Pred rokmi ho opustila kvôli kariére. Dnes vychádza z protialkoholickej liečebne rozhodnutá napraviť niečo, na čo celé roky nemala odvahu.

Eva Nová (62) kedysi patrila medzi známych hercov socialistickej kinematografie. Na protialkoholickom liečení ju terapeuticky naformátovali, že život má zmysel, ale treba si usporiadať veci do poriadku. Eva má strach, či to zvládne, ale je odhodlaná zabojovať. Vracia sa do svojho malého bytu so starým plagátom, ktorý jej pripomína časy najväčšej slávy. Narýchlo uprace bordel a hneď vycestuje za rodinou.

Eva navštívi svojho syna, ktorý žije v malom meste, kam ho ešte ako dieťa odložila na výchovu k rodičom, pretože jej exmanžel, filmový režisér, si ho nechcel osvojiť. Syn Ďoďo (40) a jej staršia chorá sestra Maňka (70) ju odmietajú. Ďoďo ostro vypoklonkuje Evu z domu. Jeho matkou je Maňka, Ďoďo má svoju rodinu, manželku Helenu (37), deti a Eva k nim nepatrí. Stalo sa z nej hovno. Jediné, na čo bola dobrá, sú prachy a ani tie už neposiela.

Scenár a réžia: Marko Škop. Kamera: Ján Meliš. Strih: František Krähenbiel. Producent: Artileria. Koproducent: Sirius Films, RTVS, Filmpark production. Hrajú: Emília Vášáryová, Milan Ondrík, Anikó Vargová, Žofia Martišová a ďalší.