Štefánikova Cesta do nemožna mieri aj s tvorcami do Iskry

Cesta do nemožnaMilan Rastislav Štefánik bol predobrazom moderného dobrodruha. A práve na hranách dobrodružného, ​​životopisného, ale aj romantického filmu pre rodiny, sa teraz odohrá jeho životný príbeh na plátne. Nový slovenský film Cesta do nemožna v kine/filmovom klube Iskra v Kežmarku v pondelok 4. novembra 2019 o 19.00 h osobne uvedú režisér a scenárista Noro Držiak, scenárista Michal Baláž a producent, scenárista a kameraman Michael Kaboš.


V prvom slovenskom celovečernom trikovom filme podľa skutočných udalostí bude divák sledovať Štefánikovu dobrodružnú životnú cestu, odhodlanie a vytrvalosť ísť za svojimi snami a cieľmi napriek všetkým prekážkam.

Hlavný hrdina spoznáva cudzie kraje, užíva si bohémsky život v Paríži, zaujíma sa o astronómiu, zdolá Mont Blanc, nafotí prvý československý akt na Tahiti, býva často chorý, napriek tomu sa stane pilotom, bojuje proti Rakúsko-Uhorsku, stojí pri zrode prvej demokratickej Československej republiky a na konci stretáva svoju životnú lásku.

Cesta do nemožnaŠtefánik sa v podaní herca Tomáša Mischuru predstaví vo filme ako intelektuál, generál, politik, cestovateľ, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj kúzelník, milovník žien a bonviván.

„Pred 100 rokmi považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov,” hovorí producent, kameraman a jeden zo scenáristov filmu Michael Kaboš.

Cesta do nemožna však nebude s pátosom glorifikovať Štefánika, chce mu dodať ľudský rozmer, vykresliť jeho charakter a priblížiť ho mladému divákovi.

„Vo filme odhalíme neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil alebo mohol zažiť samotný Štefánik na svojej „ceste do nemožna“. Nebude chýbať ani množstvo zábavných a groteskných situácií, ktoré vychádzajú z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén,” dodal Michael Kaboš.

Cesta do nemožna„Štefánikov život je veľmi bohatý a metráž jedného filmu ho nedokáže obsiahnuť. Nechceli sme mapovať všetky jeho vojenské či politické úspechy a neúspechy. A isté je, že sme nechceli robiť klasický životopis. Jediné, čo zostáva ako hlavná linka, je jeho pevné odhodlanie a silná vôľa. To je niečo, s čím sa môže stotožniť každý človek,” vysvetlil režisér Noro Držiak.

Cesta do nemožna sa odohráva naprieč kontinentmi, paradoxne však štáb za lokáciami nikde necestoval, všetky scény sa nakrúcali v štúdiu pred zeleným pozadím a s minimom rekvizít. Film kombinuje živú hereckú akciu s digitálnou animáciou vytvorenou v štúdiu a s dokumentárnym archívom. Okrem novodobého Štefánika v podaní slovenského herca Tomáša Mischuru sa na plátne predstaví ako jeho dvorný filmár český herec Peter Vaněk, v úlohách Štefánikových osudových žien účinkujú slovenské herečky Kristína Svarinská, Judit Bárdos a české herečky Jana Stryková a Anita Krausová.

Cesta do nemožna osloví nielen zaujímavou vizuálnou podobou, ale aj originálnou a veľkovýpravnou symfonickou hudbou z pera medzinárodne uznávaného skladateľa a dirigenta Vladimíra Martinku, ktorá umocňuje emócie a prebúdza fantáziu.

Cesta do nemožnaFilm vznikol ako slovensko-česká koprodukcia a jeho hlavným partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska. Film vzišiel zo súbehu námetov RTVS k 100. výročiu úmrtiu M. R. Štefánika.

Produkujú ho slovenská spoločnosť Media Film s českou Kabos Film & Media spoločne s Českou televíziou, RTVS a animačným štúdiom Tobogang. Projekt podporili aj slovenský Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a Creative Europe – Media.

Viac informácií o filme nájdete na www.cestadonemozna.sk a klubiskra.test. Vstupné na projekciu je 5 eur, s platným klubovým preukazom 3 eurá, lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina.


Noro DržiakNORO DRŽIAK (1974)

Výtvarník, animátor, režisér, absolvent Filmovej školy Zlín, v roku 2005 absolvoval Katedru animovanej a multimediálnej tvorby na FAMU pod vedením Břetislava Pojara. Je výtvarníkom postáv večerníčku Krysáci, ktorý získal v roku 2008 cenu Elsa za najlepšiu animovanú reláciu. V roku 2003 založil animačné štúdio Tobogang. V rokoch 2009 – 2011 koprodukoval a vyrábal prvý český celovečerný rotoskopický film Alois Nebel, na ktorom pracoval ako supervízor animácii a vizuálnych efektov. V roku 2012 za film získal Českého leva v kategórii najlepšie výtvarne riešenie filmu (spoločne s Jaromírom 99 a Henrichom Borárosom) a Cenu Európskej filmovej akadémie EFA za najlepší celovečerný animovaný film.

Cesta do nemožna

Film uvedú režisér a scenárista Noro Držiak, scenárista Michal Baláž a producent, scenárista a kameraman Michael Kaboš

Dobrodružný trikový film, Slovensko/Česko
2019, 90 min, v pôvodnom znení (slovensky)

04. november 2019, 19:00
DCP 2D

Milan Rastislav Štefánik bol prvý Slovák, ktorý podnikol cestu okolo sveta, viac ráz zdolal Mont Blanc, prežil zostrelenie lietadla počas prvej svetovej vojny, bol intelektuál, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj milovník žien a bonviván.

Pred 100 rokmi všetci považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov.

Cesta do nemožna ako prvý slovenský film s množstvom náročných trikov rozpráva s vtipom o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách. Odhaľuje neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil a mohol zažiť sám M. R. Štefánik na svojej Ceste do nemožna.

Autori sa osobnosti M. R. Štefánika intenzívne venujú niekoľko rokov. Podarilo sa im realizovať úspešný dokumentárny film M. R. Štefánik, ktorý je založený na autentických archívnych prameňoch – filmy, fotografie, denníky a. i., a rozhovoroch so slovenskými, francúzskymi a českými historikmi. Výsledky svojho štúdia a skúsenosti plne zúročili pri písaní scenára filmu Cesta do nemožna, kde napríklad časti dialógov sú inšpirované autentickými spomienkami.

Množstvo zábavných a „groteskných“ situácií vychádza z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén. Pohybujeme sa naprieč kontinentmi, na hranách dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, zobrazeného s humorom a nadhľadom. Vďaka filmovým trikom sa podarilo vytvoriť náročnú výpravu a priblížiť divákovi exotické lokácie.

Film má nielen zaujímavú vizuálnu podobu, ktorá vynikne na filmovom plátne, ale aj originálnu a pôsobivú symfonickú hudbu Vlada Martinku, ktorá umocňuje emócie a prebúdza fantáziu. Forma rozprávania bola zvolená tak, aby zaujala divákov a podnietila záujem „objavovať“. Film predstavuje M. R. Štefánika ako moderného hrdinu, ktorý vďaka svojej cieľavedomosti, húževnatosti a nezlomnej viere dosiahol naplnenie zdanlivo nemožného cieľa a navždy sa zapísal do histórie ako najväčší Slovák.

Réžia: Noro Držiak. Scenár: Michal Baláž, Michael Kaboš, Noro Držiak. Kamera: Michael Kaboš. Hudba: Vladimír Martinka. Strih: Michal Kondrla. Producent: Michael Kaboš. Hrajú: Tomáš Mischura, Petr Vaněk, Jana Stryková, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Judit Bárdos, Marek Ťapák, Ján Greššo a ďalší.