Milan Rastislav Štefánik bol predobrazom moderného dobrodruha. A práve na hranách dobrodružného, životopisného, ale aj romantického filmu pre rodiny, sa teraz odohrá jeho životný príbeh na plátne. Nový slovenský film Cesta do nemožna v kine/filmovom klube Iskra v Kežmarku v pondelok 4. novembra 2019 o 19.00 h osobne uvedú režisér a scenárista Noro Držiak, scenárista Michal Baláž a producent, scenárista a kameraman Michael Kaboš.
V prvom slovenskom celovečernom trikovom filme podľa skutočných udalostí bude divák sledovať Štefánikovu dobrodružnú životnú cestu, odhodlanie a vytrvalosť ísť za svojimi snami a cieľmi napriek všetkým prekážkam.
Hlavný hrdina spoznáva cudzie kraje, užíva si bohémsky život v Paríži, zaujíma sa o astronómiu, zdolá Mont Blanc, nafotí prvý československý akt na Tahiti, býva často chorý, napriek tomu sa stane pilotom, bojuje proti Rakúsko-Uhorsku, stojí pri zrode prvej demokratickej Československej republiky a na konci stretáva svoju životnú lásku.
Štefánik sa v podaní herca Tomáša Mischuru predstaví vo filme ako intelektuál, generál, politik, cestovateľ, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj kúzelník, milovník žien a bonviván.
„Pred 100 rokmi považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov,” hovorí producent, kameraman a jeden zo scenáristov filmu Michael Kaboš.
Cesta do nemožna však nebude s pátosom glorifikovať Štefánika, chce mu dodať ľudský rozmer, vykresliť jeho charakter a priblížiť ho mladému divákovi.
„Vo filme odhalíme neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil alebo mohol zažiť samotný Štefánik na svojej „ceste do nemožna“. Nebude chýbať ani množstvo zábavných a groteskných situácií, ktoré vychádzajú z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén,” dodal Michael Kaboš.
„Štefánikov život je veľmi bohatý a metráž jedného filmu ho nedokáže obsiahnuť. Nechceli sme mapovať všetky jeho vojenské či politické úspechy a neúspechy. A isté je, že sme nechceli robiť klasický životopis. Jediné, čo zostáva ako hlavná linka, je jeho pevné odhodlanie a silná vôľa. To je niečo, s čím sa môže stotožniť každý človek,” vysvetlil režisér Noro Držiak.
Cesta do nemožna sa odohráva naprieč kontinentmi, paradoxne však štáb za lokáciami nikde necestoval, všetky scény sa nakrúcali v štúdiu pred zeleným pozadím a s minimom rekvizít. Film kombinuje živú hereckú akciu s digitálnou animáciou vytvorenou v štúdiu a s dokumentárnym archívom. Okrem novodobého Štefánika v podaní slovenského herca Tomáša Mischuru sa na plátne predstaví ako jeho dvorný filmár český herec Peter Vaněk, v úlohách Štefánikových osudových žien účinkujú slovenské herečky Kristína Svarinská, Judit Bárdos a české herečky Jana Stryková a Anita Krausová.
Cesta do nemožna osloví nielen zaujímavou vizuálnou podobou, ale aj originálnou a veľkovýpravnou symfonickou hudbou z pera medzinárodne uznávaného skladateľa a dirigenta Vladimíra Martinku, ktorá umocňuje emócie a prebúdza fantáziu.
Film vznikol ako slovensko-česká koprodukcia a jeho hlavným partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska. Film vzišiel zo súbehu námetov RTVS k 100. výročiu úmrtiu M. R. Štefánika.
Produkujú ho slovenská spoločnosť Media Film s českou Kabos Film & Media spoločne s Českou televíziou, RTVS a animačným štúdiom Tobogang. Projekt podporili aj slovenský Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a Creative Europe – Media.
Viac informácií o filme nájdete na www.cestadonemozna.sk a klubiskra.test. Vstupné na projekciu je 5 eur, s platným klubovým preukazom 3 eurá, lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina.
Výtvarník, animátor, režisér, absolvent Filmovej školy Zlín, v roku 2005 absolvoval Katedru animovanej a multimediálnej tvorby na FAMU pod vedením Břetislava Pojara. Je výtvarníkom postáv večerníčku Krysáci, ktorý získal v roku 2008 cenu Elsa za najlepšiu animovanú reláciu. V roku 2003 založil animačné štúdio Tobogang. V rokoch 2009 – 2011 koprodukoval a vyrábal prvý český celovečerný rotoskopický film Alois Nebel, na ktorom pracoval ako supervízor animácii a vizuálnych efektov. V roku 2012 za film získal Českého leva v kategórii najlepšie výtvarne riešenie filmu (spoločne s Jaromírom 99 a Henrichom Borárosom) a Cenu Európskej filmovej akadémie EFA za najlepší celovečerný animovaný film.