V Benátkach ocenenú Cenzorku uvedú jej tvorcovia v Kežmarku

CenzorkaNový slovenský film Cenzorka, ktorý sa môže pýšiť čerstvou Cenou Orizzonti za najlepší scenár z prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, si kežmarskí diváci budú môcť v kine/filmovom klube Iskra pozrieť v pondelok 25. októbra 2021 o 19.00 h. Ocenenú drámu osobne uvedú režisér a scenárista Peter Kerekes a producent a scenárista Ivan Ostrochovský.

Ukrajinka Lesja spáchala zločin z vášne a odpykáva si sedemročný trest odňatia slobody v jednej z odeských ženských väzníc. Práve porodila svoje prvé dieťa a stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien: spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň. Keby nebolo farebných uniforiem, boli by takmer na nerozoznanie.

Irina pracuje ako vedúca v ženskej väznici, v ktorej sú umiestnené aj matky s deťmi. Je dozorkyňou, spovedníčkou, priateľkou, ale tiež úradnou osobou, ktorá vykonáva tresty. Žije sama v služobnom byte v areáli väznice, po nociach vyjedá chladničku a číta si milostné listy, ktoré dostávajú jej väzenkyne. Aj to je jej práca.

CenzorkaZ mnohých príbehov týchto žien tvorcov inšpiroval príbeh Lesji, ktorá zabila svojho muža zo žiarlivosti a do väzenia prišla už tehotná. Jej pôrodom sa začína film. „Takmer všetky protagonistky vo filme hrajú samé seba. Niekoľko rokov sme strávili návštevami v skutočnej väznici a rozhovormi i nakrúcaním so skutočnými väzenkyňami. Snažili sme sa k nim priblížiť čo najviac, nakrúcali sme nielen ich, ale aj s nimi,“ konštatuje režisér Peter Kerekes.

Keďže väčšina odsúdených čakala na podmienečné prepustenie, alebo mohli byť kedykoľvek presunuté do inej väznice, rozhodol sa režisér do úlohy Lesji obsadiť profesionálnu herečku. „Vedel som, že budeme nakrúcať dlhšie obdobie a nemohol som riskovať, že mi zmizne hlavná hrdinka. Predstaviteľka Lesji Marina Klimova bola s nami počas všetkých prípravných rozhovorov, veľa času strávila s odsúdenými. Nechcel som však od nej, aby preberala odpozorované správanie. Skôr, aby ich počúvala a snažila sa pochopiť ich príbehy,“ vysvetľuje Kerekes, pre ktorého bolo dôležité, aby základ jej hereckého výkonu spočíval vo vcítení sa do osudu a duše týchto žien.

Pred celovečerným filmom Cenzorka diváci uvidia 17-minútový krátky animovaný dokument režisérky Joanny Kozuch Bolo raz jedno more…, príbehy z trblietavého dna umierajúceho Aralského mora.

Vstupné na projekciu je 5 eur, s platným klubovým preukazom 3 eurá. Online predpredaj vstupeniek na www.kinoiskra.sk alebo priamo v pokladni kina. Na základe aktuálnych opatrení je povolený vstup v režime OTP a predaj vstupeniek len do polovice kapacity kinosály (74 miest). Diváci sú povinní mať po celý čas prekryté horné dýchacie cesty.


Peter KerekesPETER KEREKES (1973)

Medzinárodnú pozornosť si získal už v roku 2003 so svojím celovečerným dokumentárnym debutom 66 sezón, ktorý sa stal festivalovým hitom a získal niekoľko ocenení. Jeho nasledujúci dokumentárny film Ako sa varia dejiny z roku 2009 si pripísal nomináciu na cenu Prix Arte na Európskych filmových cenách. Snímka Zamatoví teroristi z roku 2013, ktorú spolurežírovali Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský, vyhrala ocenenie Fedeora Award na MFF Karlovy Vary a medzinárodnú premiéru absolvovala v sekcii Forum na slávnom Berlinale, odkiaľ si odniesla divácke ocenenie Tagesspiegel Readers’ Award.

Cenzorka

Film uvedú režisér a scenárista Peter Kerekes a scenárista a producent Ivan Ostrochovský

Dráma, Slovensko/Česko/Ukrajina
2021, 90 min, v pôvodnom znení (ukrajinsky) so slovenskými titulkami

25. október 2021, 19:15
DCP 2D

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese – v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojím prvým dieťaťom.

Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.

Pred filmom Cenzorka je uvádzaná krátka snímka Bolo raz jedno more…

Réžia: Peter Kerekes. Námet: Ivan Ostrochovský. Scenár: Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes. Kamera: Martin Kollar. Strih: Martin Piga, Thomas Ernst. Hudba: Lucia Chuťková. Zvuk: Tobiáš Potočný. Kostýmy: Katarína Hollá, Polina Karcheva. Masky Katerina Dubčak. Producent: Ivan Ostrochovský. Výkonní producenti: Albert Malinovský, Katarína Tomková. Produkcia: Punkchart films (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), endorfilm (CZ), Arthouse Traffic (UA), Peter Kerekes (SK), Hypermarket Film (CZ). Hrajú: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna.