Vrcholom horských filmov v Iskre bol otvárací večer

Vábenie výšokMedzinárodný festival horských filmov (MFHF), ktorého hlavným dejiskom bol po 25-krát Poprad, opäť zavítal aj do kežmarského kina Iskra. tri víkendové večery tak mohli diváci v našom meste vidieť desať rôznych filmov s horskou tematikou.


Otvárací večer kežmarskej časti festivalu patril novému slovenskému dokumentu Vábenie výšok, ktorý osobne uviedol jeho režisér, scenárista a kameraman Pavol Barabáš. Film o slovenskom himalájskom horolezectve, ktoré zaznamenalo v 70. a 80. rokoch minulého storočia svetové výkony, ale i pády, mal u kežmarských divákov úspech, videlo ho preplnené publikum Iskry.

„Všetci poznajú Reinholda Messnera, ale výstupy, ktoré vtedy udávali trend nielen v slovenskom, ale aj vo svetovom himalájskom horolezectve nepoznáme a do popredia sa tlačia tie, ktoré sa svojou hodnotou nedajú porovnávať,“ rozhovoril sa o svojej filmovej inšpirácii Pavol Barabáš.

Vábenie výšokLegendárni slovenskí horolezci, o ktorých film je, veľmi ovplyvnili generáciu známeho dokumentaristu a dobrodruha. „Každý mladý horolezec o nich vedel. Viacerí z nich majú už vyše 80 rokov a aj preto som chcel zachytiť históriu horskej služby vo Vysokých Tatrách, ich prvé sny a myšlienky, ktoré smerovali na najvyššie štíty sveta,“ doplnil.

Film vznikol najprv ako dvojdielny televízny dokument. Prvý diel hovorí o nestorovi nášho expedičného horolezectva Ivanovi Gálfym a jednotlivých výpravách do Himalájí pod jeho vedením, druhý už je konkrétne o úspešných, ale i tragických pokusoch slovenských horolezcov zdolať najvyššiu horu sveta. Každý z týchto filmov má takmer hodinu a Barabáš z nich zostrihal stominútovú kinoverziu.

Snímka však nie je určená výhradne horolezeckej komunite, je aj svedectvom doby, v ktorej sa himalájske výpravy uskutočňovali. „V tom čase šlo aj o silu kolektívu. Vieme, že často sám človek nič nedokáže a potrebuje mať okolo seba ďalších ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť. V súčasnosti sa často presadzuje jednotlivec na úkor kolektívu,“ skonštatoval Barabáš, ktorého Vábenie výšok napokon v Poprade získalo Cenu divákov.

Vábenie výšokNajemotívnejšími pasážami filmu sú určite spomienky na tragédie, ktoré sa, žiaľ, nevyhli ani našim horolezcom. „Keď je človek na hrane v extrémnej situácii, potrebuje dosahovať extrémne výkony. S tým zápasia aj aktéri tohto filmu. Musia sa, okrem iného, vyrovnať aj so smrťou blízkeho človeka,“ dodal režisér, ktorý sa po čase opäť chystá na expedíciu do exotických končín, no kam konkrétne so svojou dokumentárnou kamerou zamieri, prezradiť zatiaľ nechcel.

Prestížny festival horských filmov v Kežmarku vyvrcholil v nedeľu 15. októbra vyše trojhodinovým pásmom víťazných snímok, medzi ktorými nechýbal ani držiteľ Grand Prix, film rakúskeho profesionálneho lyžiara a filmového producenta Matthiasa Mayra Biely labyrint o nepredstaviteľnej misii, počas ktorej spolu s ďalším freeridovým lyžiarom Matthiasom Hauni Haunholderom zlyžoval najvyššiu horu východnej Sibíri Goru Pobedy.

 

Text: Boris ŠVIRLOCH, foto: Nikola PODOLINSKÁ

Celá fotogaléria z podujatia na FB stránke kina

Vábenie výšok

Film osobne uvedie režisér a scenárista Pavol Barabáš

Dokument, Slovensko
2017, 105 min, v pôvodnom znení (slovensky)

13. október 2017, 19:00
DCP 2D

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL HORSKÝCH FILMOV

História slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom najstaršej generácie.

Himaláje – najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“

Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom.

Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

Réžia a scenár: Pavol Barabáš. Kamera: Pavol Barabáš. Strih: Róbert Karovič. Hudba: Martin Barabáš. Producent: K2 Studio. Koproducent: RTVS.