Ada

Dýrið

Dráma/mysteriózny, Island/Švédsko/Poľsko
2020, 106 min, v pôvodnom znení (islandsky) s českými titulkami

31. január 2022, 19:00
DCP 2D

Mysteriózna islandská balada o dare materskej lásky, ktorý sa môže ľahko zmeniť na najstrašnejšie prekliatie. Táto znepokojujúca vizuálna báseň si odniesla z MFF Cannes cenu za originalitu.

Bezdetný manželský pár, Maria a Ingvar, žije so psom, mačkou a stádom oviec na farme kdesi na Bohom zabudnutom cípe Islandu v súlade s behom prírody. Ich život plynie v pokojnej rutine práce a odpočinku. Každý rok je o niečo lepší ako ten predchádzajúci, alebo sa v tom aspoň manželia utvrdzujú. Niečo medzi nimi ale zostáva nevyslovené, niečo bolestne chýba. Snažia sa zmieriť so stratou, na ktorú zdanlivo neexistuje liek. Divoká islandská krajina im ale nečakane ponúkne riešenie v podobe bytosti, ktorá dostane meno Ada. Je to dar, alebo prekliatie?

Celovečerný debut Islanďana Valdimara Jóhannssona, ktorý na scenári spolupracoval so slávnym krajanom, básnikom, spisovateľom a textárom speváčky Björk Sjónom, je minimalistickou baladou o trúchlení, prijatí iného a magickej sile materinskej lásky.

Jóhannsson sa pri písaní scenára inšpiroval islandským folklórom plným mágie a elfov. Pre časopis Variety však povedal, že „pred pozeraním filmu by diváci mali o ňom vedieť čo najmenej“.

Réžia: Valdimar Jóhannsson. Scenár: Sjón, Valdimar Jóhannsson. Kamera: Eli Arenson. Hudba: Þórarinn Guðnason. Strih: Agnieszka Glińska. Hrajú: Noomi Rapace, Hilmir Snær Guðnason, Björn Hlynur Haraldsson, Ingvar E. Sigurdsson a ďalší.