Ako byť dobrou ženou

La Bonne Épouse

Komédia/dráma, Francúzsko/Belgicko
2020, 108 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

31. marec 2021, 20:30
Stream

KINO ISKRA DOMA

Príbeh filmu sa odohráva na sklonku 60. rokov minulého storočia v pokojnom francúzskom pohraničnom mestečku. Pauletta a jej manžel Robert s pomocou výstrednej Gilberte a prísnej mníšky Marie-Thérèse tu už veľa rokov prevádzkujú špeciálnu súkromnú školu pre dospievajúce dievčatá. Cieľom výučby je vychovať z dievčat dokonalé manželky pripravené vo všetkých smeroch oddane slúžiť svojím drahým manželom. Po Robertovom náhlom odchode z tohto sveta však Paulette mimo iného zistí, že škola stojí na pokraji bankrotu, a tak musí trošku nečakane prevziať zodpovednosť za jej udržanie.

Paulette, ktorá vždy bola presne v duchu ich školy svojmu mužovi vzornou ženou, sa pri jednaní v banke nečakane stretáva s Andrém, svojou prvou láskou. Vďaka tomuto stretnutiu prekvapivo zažije svoj prvý orgazmus. Nové zážitky, skúsenosti a nečakané dobrodružstvá začínajú oslabovať jej vieru v tradičné rodinné usporiadanie, ku ktorému dievčatá v škole vedú. Navyše začínajú byť trošku iné aj ich študentky. Premýšľajú o osobnej slobode, nezávislosti a dokonca majú aj vlastné názory a ciele. V tejto situácii sa celá škola pripravuje na dôležitú účasť vo veľkej celoštátnej televíznej súťaži zameranej na dokonalé riadenie chodu domácnosti, kvôli ktorej ju čaká cesta do Paríža. Tam práve prepukajú veľké študentské nepokoje, ktoré navždy zmenia celé Francúzsko.

Réžia: Martin Provost. Scenár: Martin Provost, Séverine Werba. Kamera: Guillaume Schiffman. Strih: Albertine Lastera. Hudba: Grégoire Hetzel. Hrajú: Juliette Binoche, Yolande Moreau, Noémie Lvovsky, Edouard Baer, François Berléand, Marie Zabukovec.