Alchymická pec

Dokument, Česko/Slovensko
2020, 118 min, v pôvodnom znení (česky, anglicky, holandsky) s českými titulkami

31. október 2020, 18:00
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Alchymická pec začína v bode, keď sa končí nakrúcanie posledného celovečerného filmu Jana Švankmajera Hmyz. Otvára sa tak priestor pre svojbytný “parazitný” film, ktorý zachytáva každodenné dianie vo vnútri filmovej i voľnej tvorby Jana Švankmajera a spoločnosti Athanor (čo je aj názov renesančnej alchymickej pece), kde jeho filmové diela a výstavy výhradne vznikajú.

Film nie je len Švankmajerovým portrétom, ale filmovými prostriedkami oživuje i pre Švankmajera absolútne určujúcu a neoddeliteľnú bytosť – zosnulú manželku Evu. Tá spolu s producentom Jaromírom Kallistom energeticky završuje alchymickú triádu „zmesi“ Athanoru.

Dokument nekatalogicky bilancuje ich doterajšie myslenie a tvorbu, nie je teda obyčajným sumarizujúcim dokumentom, ale najmä živým, imaginatívnym a hravým situačným filmom. Ukazuje tiež, že aj svetová kinematografie môže vznikať “na kolene” a že cez autentické prežívanie magického sveta je možné zvíťaziť i nad smrťou.

Réžia: Jan Daňhel, Adam Oľha. Kamera: Adam Oľha, Jakub Halousek, Jan Daňhel. Strih: Jan Daňhel. Účinkujú: Jan Švankmajer, Jaromír Kallista, Eva Švankmajerová a ďalší.