Andy Warhol: Americký sen

Dokument, Slovensko
2023, 104 min, v pôvodnom znení (slovensky, anglicky) so slovenskými titulkami

15. november 2023, 19:00
DCP 2D

Ako sa syn slovenských imigrantov v USA stal ikonou 20. storočia…

Vo všeobecnosti si málo vážime slávnych ľudí, ktorí sú spojení so Slovenskom. Andy Warhol je toho príkladom. Okrem pár informácií o extravagantnom umelcovi o ňom veľa nevieme, o jeho tvorbe výtvarníka, dizajnéra, filmára, a už vôbec nie o tom, aký vplyv mala rusínska kultúra a ikonografia na jeho vývoj.

Andy Warhol patrí k nemálo osobnostiam, ktoré zmenili pohľad na umenie možno na celej planéte a ich význam je skutočne svetový. Jeho životný príbeh je fascinujúci, z večne chudorľavého a utiahnutého chlapca žijúceho v chudobnom slovanskom ghette v Pittsburgu sa stala ikona 20. storočia.

Ako sa mu podarilo dostať sa až na vrchol umeleckého sveta? A čo najviac ovplyvnilo jeho tvorbu? Málo sa vie o tom, že to bola najmä rusínska kultúra a najmä hlboká viera v Boha, ku ktorej sa utiekal až do svojej smrti. Slávne ikonostasy, rad za radom písané svoj príbeh, sa stali akoby predlohou jeho budúcich diel – portrétov slávnych: Marilyn Monroe, Johna Wayna, Micka Jaggera alebo Liz Taylorovej…

Dokumentárny film o živote a diele jedného z najväčších umelcov súčasnosti, ktorého pôvod pochádza z východoslovenskej obce Miková. Intímny príbeh Andyho Warhola, ktorý sa presadil na newyorskej umeleckej scéne, dobyl svet slávy, inšpiroval a ovplyvnil umelecké štýly naprieč mnohými žánrami. Vyrozprávaný prostredníctvom rozhovorov s rodinnými príslušníkmi a priateľmi, medzinárodnými odborníkmi a historikmi umenia.

Réžia: Ľubomír Ján Slivka. Scenár: Petra Babic Slivková. Kamera: Juraj Galvánek, Martin Straka. Strih: Petra Babic Slivková, Nina Grečková, Oliver Greško.