Anomalisa

Animovaná dráma, USA
2015, 90 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

20. jún 2016, 19:00
DCP 2D

Režisér a scenárista Charlie Kaufman sa rád hrabe ľuďom v hlave. Tieto jeho „operácie“ sa končia väčšinou ako nezabudnuteľný divácky zážitok.

Tvorca, ktorého osobitý rukopis ozdobil filmy ako Adaptácia, Večný svit nepoškvrnenej mysle alebo V koži Johna Malkoviča, sa vrátil k svojej obľúbenej téme aj v snímke Anomalisa. Aj tentokrát všetkých prekvapil, Anomalisa je totiž jeho prvým animovaným filmom.

Michael Stone sa veľmi úspešne živí ako životný motivátor, teda ako človek, ktorý i tomu najväčšiemu smoliarovi vysvetlí, ako žiť tak, aby sa mal čo najlepšie a bol v živote šťastný, úspešný a spokojný. Dokáže výborne poradiť iným, ale sám sebe nie. Nevie, čo si má počať.

Práve pricestoval do Cincinnati, kde má pozitívne motivovať účastníkov kongresu pre pracovníkov zákazníckych liniek. Ubytuje sa v hoteli, ktorý je rovnaký ako všetky ostatné hotely, ktorými za tie roky prešiel, a absolvuje sériu naučených rituálov…

Pravdepodobne by túto krízu tak ako obvykle zahnal chlastom a spánkom, keby nestretol Lisu Hesselmanovú, nesmierne plachú obchodnú manažérku, ktorá je jeho veľkou fanúšičkou. Lisa vráti Michaelovi chuť do života, predovšetkým preto, že je iná, vymyká sa z uniformity ostatných ľudí.

Paradoxom je, že práve táto neschopnosť zapadnúť Lisu samotnú na sebe nesmierne trápi. Chcela by to zmeniť, ale hrozí akútne nebezpečie, že keď prestane byť anomálnou Lisou, tedy Anomalisou, mohla by stratiť i Michaela.

Jednou z predností Kaufmanových filmov je autorova snaha nevodiť divákov za ručičku a necháva na nich, aby si jeho príbehy vysvetľovali po svojom. Podobný postup zvolil aj u Anomalisy. Na otázku, o čom jeho film vlastne je, hovorí: „Anomalisa je klasický stop-motion animáč dlhý približne hodinu a pol. To vám musí stačiť.“

Réžia: Duke Johnson, Charlie Kaufman. Scenár: Charlie Kaufman. Hudba: Carter Burwell. Kamera: Joe Passarelli. Hrajú (hlasy): David Thewlis, Jennifer Jason Leigh, Tom Noonan.