Až přijde válka

Dokument, Česko/Chorvátsko
2018, 76 min, v pôvodnom znení (slovensky)

04. február 2019, 19:00
DCP 2D

Kontroverzná domobrana Slovenskí branci verbuje mladých mužov z celého Slovenska. Je to iba nevinná hra na vojakov, alebo hra na diktatúru?

Peter Švrček, 18-ročný mladík, býva u rodičov a na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od svojich vrstovníkov. Cíti sa však byť vlastencom a pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí branci.

Jeho intenzívnym vojenským výcvikom „na obranu a zachovanie národa“ uprostred slovenských lesov prešlo viac ako dvesto mladých mužov hľadajúcich vedenie a vlastnú identitu. V maskáčoch a s maketami samopalov sa podrobujú Petrovým autoritatívnym sklonom. Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť a plánuje jedného dňa odložiť uniformu a osloviť masy – už ako politik.

Snímka zobrazujúca znepokojivý vzostup nacionalizmu na Slovensku a fungovanie moci bola uvedená na filmovom festivale Berlinale.

Réžia: Jan Gebert. Kamera: Lukáš Milota. Producenti PINK: Radovan Síbrt, Alžběta Karásková. Producenti HBO: Hana Kastelicová, Tereza Polachová. Producentky Hulahop: Miljenka Čogejla, Dana Budisavljević. Strih: Jana Vlčková. Zvuk: Dominik Dolejší. Hudba: Johny Poupě.