Benedetta

Dráma, Francúzsko/Belgicko/Holandsko
2021, 131 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

15. február 2022, 19:00
DCP 2D

Historická erotická dráma Paula Verhoevena inšpirovaná skutočnými udalosťami.

Schopnosť konať zázraky vynesie charizmatickej Benedette koncom 17. storočia výsadné postavenie v kláštore v Toskánsku. Keď jej slabosť pre mladú a živelnú Bartolomeu prerastie do nespútanej vášne, začína sa hra plná intríg siahajúca do vyšších poschodí talianskej cirkvi.

Táto historická erotická dráma legendárneho režiséra Paula Verhoevena (Základný inštinkt) bola nakrútená podľa skutočného príbehu Benedetty Carlini. Judith C. Brown pri pátraní v archívoch vo Florencii objavila záznamy súdneho procesu s Benedettou a publikovala ich v knihe Neskromné skutky: Život lesbickej mníšky v renesančnom Taliansku (Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy, Oxford University Press,1985). Film bol uvedený v súťaži na MFF Cannes 2021.

Réžia: Paul Verhoeven. Scenár: David Birke, Paul Verhoeven. Kamera: Jeanne Lapoirie. Hudba: Anne Dudley. Strih: Job ter Burg. Hrajú: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin, Louise Chevillotte, Clotilde Courau a ďalší.