Blažine lekcie

Urocite na Blaga

Dráma, Bulharsko/Nemecko
2023, 114 min, v pôvodnom znení (bulharsky) s českými titulkami

10. apríl 2024, 14:30
DCP 2D

SENIOR KINO

Pred filmom prednáška mestskej polície Bezpečná jeseň života

Učiteľka na dôchodku sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné úspory a život sa jej obráti hore nohami, až kým nedostane lákavú, no podozrivú ponuku na prácu. Víťazný film MFF Karlove Vary 2023.

70-ročná Blaga, nedávno ovdovená učiteľka na dôchodku, sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné úspory a nemá peniaze na hrob svojho zosnulého manžela. Život sa jej obráti hore nohami, keď si uvedomí, že neexistuje spôsob, ako získať svoje peniaze späť, až kým nedostane lákavú, no podozrivú ponuku na prácu. Vezme veci do vlastných rúk i za cenu toho, že by mohla prísť o svoju najcennejšiu vlastnosť: pevné morálne zásady.

Stephan Komandarev vo svojich posledných dielach systematicky kritizuje neblahú sociálnu situáciu v postkomunistickom Bulharsku. V sugestívnej dráme s bravúrnym hereckým výkonom Eli Skorčevy v úlohe Blagy sa tentoraz zameral na generáciu seniorov. Zraniteľnú skupinu, ktorej politici tak často v prejavoch sľubujú právo na dôstojný život, hoci realita nemôže byť od sľubov vzdialenejšia.

Film mal svetovú premiéru v Hlavnej súťaži na MFF Karlove Vary 2023, získal tam Veľkú cenu – Krištáľový glóbus a následne takmer dvadsať ďalších ocenení. Je bulharským nominantom na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný dlhometrážny film.

Réžia: Stephan Komandarev. Scenár: Simeon Vencislavov, Stephan Komandarev. Kamera: Vesselin Hristov. Strih: Nina Altaparmakova. Hudba: Kalina Vasileva. Hrajú: Eli Skorčeva, Gerasim Georgiev, Rozalia Abgarian, Ivan Barnev, Stefan Denoľubov, Ivajlo Hristov a ďalší.