Čarodejník Kajtek

Kajtek Czarodziej

Rodinný/dobrodružný/mysteriózny, Poľsko/Slovensko/Česko
2023, 103 min, slovenský dabing

29. jún 2024, 17:00
DCP 2D

Príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta. Autor predlohy, pedagóg Janusz Korczak, povedal: „Každé dieťa treba milovať, rešpektovať jeho hranice a dovoliť mu snívať!“

Čarodejník Kajtek je strhujúci príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta.

Snáď každé dieťa chce mať čarovnú moc. A čo ak sa mu tento sen splní? Kajtek je dvanásťročný chlapec s výnimočne rebelským temperamentom, vyrastajúci so svojím otcom a babkou. Jedného dňa v sebe objaví nadprirodzené schopnosti. Tento nezvyčajný talent v kombinácii s chlapčenským neposlušným charakterom však znamená veľké problémy nielen pre rodinu, pre školu, ale aj pre celé mesto.

Ako sa mágia čoraz viac dostáva do chlapcovho života, narastajú jeho problémy s neobľúbenými učiteľmi, ale na druhej strane si získava sympatie a slávu medzi svojimi rovesníkmi. Situácia sa začína komplikovať, keď o chlapca s magickými schopnosťami začnú súperiť sily dobra a zla. Akou cestou sa vydá mladý čarodejník?

Mladý Kajtek skúma svet okolo seba a diváci sa spolu s ním poučia o hodnotách, akými sú priateľstvo, odvaha a dôvera. Čarodejník nie je len hrdina, ale aj sprievodca, ktorý pomáha mladým divákom pochopiť, aké dôležité sú tieto hodnoty v reálnom živote.

Film prináša hlboké posolstvo o sile fantázie, zvedavosti a sebavedomia. Kajtekove skúsenosti ukazujú, že nič sa nedeje bez príčiny a keď sa niečo vymkne kontrole, môže to mať veľmi zlé následky. Jeho príbeh povzbudzuje divákov k objavovaniu vlastných talentov a možností.

Zaujímavosti:

Autorom knižnej predlohy je Janusz Korczak, ktorý sa narodil v roku 1878 ako Henryk Goldszmit. Korczak bol lekár a pedagóg, tvorca systému internátnej výchovy a autor mnohých pedagogických prác o osobnosti dieťaťa. Základom jeho filozofie bolo, že každé dieťa treba milovať, rešpektovať jeho hranice a dovoliť mu snívať. A že to najdôležitejšie, čo môžeme dieťaťu dať, je naša láska, pozornosť a porozumenie.

V roku 1990 nakrútil poľský režisér Andrzej Wajda o Januszovi Korczakovi film s názvom Korczak.

Réžia: Magdalena Łazarkiewicz. Námet: Janusz Korczak – román Kajtuś czarodziej (1933). Scenár: Katarzyna Terechowicz, Magdalena Łazarkiewicz. Kamera: Rafał Paradowski. Strih: Konrad Śniady. Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Mary Komasa. Hrajú: Eryk Biedunkiewicz, Maja Komorowska, Grzegorz Damięcki, Eva Sakálová, Martin Hofmann, Karolina Gruszka, Borys Otawa, Helena Mazur, Vít Bednárik a ďalší.