Cenzorka

+ online diskusia k filmu

Dráma, Slovensko/Česko/Ukrajina
2021, 90 min, v pôvodnom znení (ukrajinsky) so slovenskými titulkami

30. december 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese – v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojím prvým dieťaťom.

Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.

Po filme online diskusia s režisérom a scenáristom Petrom Kerekesom. Moderuje Nataša Jurčová Findrová.

Pred snímkou Cenzorka uvidíte krátky animovaný film Bolo raz jedno more…

Réžia: Peter Kerekes. Námet: Ivan Ostrochovský. Scenár: Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes. Kamera: Martin Kollar. Strih: Martin Piga, Thomas Ernst. Hudba: Lucia Chuťková. Zvuk: Tobiáš Potočný. Kostýmy: Katarína Hollá, Polina Karcheva. Masky Katerina Dubčak. Producent: Ivan Ostrochovský. Výkonní producenti: Albert Malinovský, Katarína Tomková. Produkcia: Punkchart films (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), endorfilm (CZ), Arthouse Traffic (UA), Peter Kerekes (SK), Hypermarket Film (CZ). Hrajú: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna.