Červená

Dokument, Česko/Slovensko
2017, 83 min, v pôvodnom znení (česky)

13. september 2017, 19:00
DCP 2D

Červená je celovečerným životopisným dokumentom o celosvetovo uznávanej opernej speváčke a herečke Soni Červenej (1925, Praha).

Režisérka Olga Sommerová vo filme zachytáva príbeh ženy, ktorej malé dejiny – osobný aj profesionálny život – boli ovplyvnené veľkými dejinami Európy 20. storočia.

Otec Jiří Červený, zakladateľ kabaretu Červená sedma, bol ako intelektuál počas vojny deportovaný do Terezína, jej matka Žofia z politických dôvodov do koncentračného tábora v Ravensbrücku. Po vojne sa matka pešo vrátila domov, ale po troch rokoch sa o ňu začala zaujímať komunistická Štátna bezpečnosť, zatkla ju, a po troch dňoch ju na Pankráci zabila. Soňa na druhý deň v noci z patológie telo matky uniesla a pochovala ju na Vyšehrade.

Život nám predvádza absurdity, na ktoré ani spisovatelia často nemajú. Archív bezpečnostných zložiek, v ktorom sú uložené
materiály Štátnej bezpečnosti na Soňu aj jej matku, sídli totiž v byte, ktorý patril matke Žofii a v ktorom Soňa vyrastala. Soňa nás previedla salónom, svojou aj matkinou spálňou, kde sú dnes kancelárske stoly a počítače.

Bohatú umeleckú kariéru Soni Červenej tvorí viac ako sto operných postáv v piatich tisíckach predstavení na javiskách piatich kontinentov sveta.

Scenár a réžia: Olga Sommerová. Kamera: Olga Špátová. Zvuk: Petr Provazník, Eliška Bejčková, Petr Kapeller, Richard Müller. Strih: Jakub Hejna. Producent: Pavel Berčík (Evolution Films/ČR). Koroducentky: Alena Müllerová (Česká televize/ČR), Dadja Altenburg Kohl (Museum Montanelli/ČR), Zuzana Mistríková (PubRes/SR), Ľubica Orechovská (PubRes/SR). Účinkuje: Soňa Červená a ďalší.