Cesta času

Voyage of Time: Life's Journey

Dokumentárna dráma, Francúzsko/Nemecko/USA
2016, 90 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

20. september 2017, 19:00
DCP 2D

Takmer štyridsať rokov sa vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov Terrenca Malicka rodila myšlienka na ambicióznu esej, ktorá nakoniec dostala tvar filmu Cesta času.

Film sa nezaoberá ničím menším ako vznikom, vývojom a zánikom známeho vesmíru, životným cyklom slnečnej sústavy. V centre Malickovej pozornosti pochopiteľne leží evolúcia rôznych živých foriem, ich rozmanitej podoby, premeny od jednobunkových organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie.

Na tvorbe unikátneho dokumentu sa podieľal celý rad významných osobností vedeckého sveta, paleontológovia, biológovia, astrofyzici z prestížnych centier z celého sveta.

Rozšírenú celovečernú verziu, ktorá vznikla spolu s kratším zostrihom pre IMAX, sprevádza poetický komentár slávnej herečky Cate Blanchett. Jej uhrančivý hlas kladie otázky, ktoré prevádzajú ľudstvo odjakživa.

Malick tak pokračuje v odhaľovaní koreňov existencie človeka, ktoré dostalo jasnú podobu v oceňovanom filme Strom života.

Réžia: Terrence Malick. Scenár: Terrence Malick. Kamera: Paul Atkins. Strih: Rehman Nizar Ali, Keith Fraase. Hudba: Hanan Townshend, Simon Franglen. Hrajú: Cate Blanchett (komentár).