Cesta do praveku

Cesta do pravěku

Dobrodružný/fantasy/rodinný, Československo
1955, 93 min, v pôvodnom znení (česky)

19. december 2020, 18:00
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Cesta do praveku filmového kúzelníka Karla Zeman sa stala prelomovým filmom, dobrodružnou a trikovou legendou českej i svetovej kinematografie.

Film prešiel digitálnym reštaurovaním v rámci projektu „Čistíme svět fantazie“. Vďaka kompletnej technickej renovácii dostal takú podobu, akú mal pri svojej premiére v roku 1955. Technici podnikli s filmom podobnú dobrodružnú cestu proti prúdu času ako jeho hrdinovia.

Putovanie štvorice chlapcov inšpiruje nález skamenelého trilobita a túžba malého Jirku vidieť naživo exponáty, ktoré ho okúzlili v múzeu. Rozprávač Petr, vedúci výpravy Jenda, fotograf Toník a najmladší Jirka sa rozhodnú preplávať na lodičke jaskyňou, pri ktorej Jirka starodávnu fosíliu objavil. Vydajú sa tak na cestu do praveku, v priebehu ktorej uvidia omnoho vac než len vytúženého mamuta…

Podnikaví chlapci putujú proti toku času a krajina okolo nich sa postupne premieňa. Vzrušujúce stretnutia s pravekou faunou a flórou si starostlivo zaznamenávajú do denníku. Ocitajú sa v rôznych obdobiach a prostrediach. Navštívia pračlovečiu jaskyňu s nástennými maľbami a v jednej z kľúčových epizód sa stanú svedkami súboja druhohorných velejašterov. Cez džungľu prasličiek a plavúňov nakoniec doplávajú až k moru v prvohorách. Nájdu tam živého trilobita, ktorého novodobý pozostatok bol motívom ich výpravy.

Filmové triky Cesty do praveku inšpirovali mnoho ďalších tvorcov, vošli do dejín a dnes patria k základnej abecede tvorby filmových ilúzií.

 

Réžia: Karel Zeman. Scenár: Karel Zeman, J. A. Novotný. Kamera: Václav Pazderník, Antonín Horák. Strih: Zdeněk Stehlík. Zvuk: František Strangmüller. Hudba: Emil František Burian. Hrajú: Petr Herrmann, Vladimír Bejval, Josef Lukáš, Zdeněk Husták, Bedřich Šetena.