Cez hranicu

La Traversée

Animovaný/dráma, Francúzsko/Nemecko/Česko
2021, 84 min, s českým dabingom

23. máj 2022, 19:00
DCP 2D

Celovečerný animovaný film sledujúci dramatické cesty Kyony a jej brata Adriela, ktorí utekajú pred prenasledovaním z bližšie neidentifikovanej východoeurópskej krajiny.

Príbeh o našej večnej snahe, s ktorou sme schopní riskovať vlastný život a pritom hľadať nový domov, v ktorom by sme mohli lepšie žiť. Na tejto ceste za nádejou ľudia prekonávajú najrôznejšie nebezpečenstvá a najnemožnejšie situácie. Poháňa ich vedomie, kým v skutočnosti sú, pred čím utekajú a v čo dúfajú. Nakoniec sa z takejto skúsenosti stáva príbeh, ktorý stojí za to znova a znova rozprávať.

Tento prvý celovečerný film nakrútený technikou olejomaľby na sklo vznikal vyše desať rokov. Z toho tri roky trvalo samotné nakrúcanie. Počas tých desiatich rokov sa jeho téma stala ešte aktuálnejšou a naliehavejšou.

Réžia: Florence Miailhe. Scenár: Florence Miailhe, Marie Desplechin. Výtvarné návrhy: Florence Miailhe. Animácia: Youri Tcherenkov. Hudba: Philipp E. Kümpel. Hrajú v českom znení: Taťjana Medvecká, Alžběta Volhejnová, Miloslav Frýdl, Zlata Adamovská, Zuzana Stivínová, Ota Jirák, Zuzana Kronerová, Richard Krajčo a ďalší.