Chlapec a volavka

Kimitači wa dó ikiru ka

Animovaný/dobrodružný/akčný/fantasy, Japonsko
2023, 125 min, český dabing

20. január 2024, 18:00
DCP 2D

Japonský majster animácie Hajao Mijazaki (Cesta do fantázie, Princezná Mononoke) sa vo svojom poslednom filme opäť vydáva za hranice fantázie a snov, odkiaľ prináša najočakávanejší animovaný film posledných rokov.

Dospievajúci chlapec Mahito sa s oteckom presťahuje na vidiecke sídlo ďaleko od hektického Tokia. V novom domove sa zoznámi so svojráznou hovoriacou volavkou, ktorá ho láka na preskúmanie záhadnej opustenej veže. V nej Mahito objaví magický svet, ktorému vládne tajomný starec. Na ceste za poznaním sa stretne so statočným dievčaťom Himi, armádou papagájov aj roztomilými stvoreniami Warawara.

Film Chlapec a volavka má autobiografické črty. Napríklad hlavný hrdina, Mahito Maki, je modelovaný podľa Mijazakiho detstva. Mijazakiho otec, podobne ako Mahitov, bol zamestnaný v spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou komponentov bojových lietadiel. A Mijazakiho rodina sa musela počas vojny evakuovať z mesta na vidiek.

Réžia: Hajao Mijazaki. Scenár: Hajao Mijazaki. Kamera: Acuši Okui. Strih: Takeši Sejama. Hudba: Džó Hisaiši. Titulná pieseň: Kenši Jonezu.