Chlieb a soľ

Chleb i sól

Dráma, Poľsko
2022, 99 min, v pôvodnom znení (poľsky, anglicky) s českými titulkami

22. november 2023, 19:00
DCP 2D

Kebab, street rap a Chopin. Letné prázdniny na rozpálenom poľskom sídlisku, kde sa zastavil čas. Dráma o tom, aké je to vrátiť sa domov a byť tam sám sebe cudzincom.

Lenivé leto na rozpálenom poľskom sídlisku, kde sa dá len bezcieľne poflakovať, popíjať a posedávať pri novej predajni kebabu. Pre Tymoteusza je toto všetko už len spomienka, ktorú si prichádza pripomenúť na prázdniny. Pred sebou má vidinu hviezdnej kariéry klavírneho virtuóza a slávne koncertné sály po celom svete.

Doma ho čaká matka, mladší brat a kamaráti z mokrej štvrte, s ktorými musí zabiť vlečúci sa čas leta. Pod panelovým ambientom pitiek, drog, flirtov a rasistických provokácií sa ale pomaly rozoznieva temný tón, ktorý veští blížiacu sa tragédiu.

Chlieb a soľ je suverénny autorský debut Damiana Kocura, ktorý pripomína presne zahranú filmovú partitúru. Ide o úspornú, pritom prenikavú generačnú výpoveď aj drámu o tom, aké je to vrátiť sa domov a byť tam sám sebe cudzincom.

Réžia: Damian Kocur. Scenár: Damian Kocur. Kamera: Tomasz Woźniczka. Strih: Alan Zejer. Zvuk: Katarzyna Białas, Łukasz Kaczmarski. Hrajú: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko, Nikola Raczko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio a ďalší.