Ďaleko od Reykjavíku

Héraðið

Dráma/komédia, Island/Dánsko/Francúzsko/Nemecko
2019, 92 min, v pôvodnom znení (islandsky) s českými titulkami

26. február 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Po smrti manžela sa farmárka Inga rozhodne začať nový život podľa vlastných predstáv a pustí sa do boja proti korupcii a nespravodlivosti v jej komunite na severe Islandu. Dráma od režiséra slávnych Baranov Grímura Hákonarsona.

Mlčanlivá Inga vlastní malé hospodárstvo v odľahlej dedinke na severe Islandu. Vplyvom nečakaných udalostí príde v priebehu niekoľkých dní o manžela, o väčšinu životných istôt a ocitá sa až po uši v dlhoch. Jej nešťastie z veľkej časti spôsobilo chamtivé farmárske družstvo, ktorého vedenie kvôli zisku šikanuje miestnych chovateľov. Keď ale zaženie do kúta doteraz nenápadnú ženu, narazí na tvrdý odpor. Inga už nemá čo stratiť a vydáva sa do boja. Bez strachu a plná odhodlania využíva všetky dostupné zbrane – ostré príspevky na facebooku, mlieko i zásoby hnoja.

Príbeh o silnej a tvrdohlavej žene sa odohráva v kulisách prekrásnej islandskej krajiny a je pretkaný jemnou severskou absurditou.

Réžia: Grímur Hákonarson. Scenár Grímur Hákonarson. Kamera: Mart Taniel. Hudba: Valgeir Sigurðsson. Strih: Kristján Loðmfjörð. Hrajú: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Sigurður Sigurjónsson, Hinrik Ólafsson, Hannes Óli Ágústsson.