Diera v hlave

Dokumentárna esej, Slovensko/Česko
2016, 90 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky, nemecky, poľsky, francúzsky, srbsky, chorvátsky, sinti) so slovenskými titulkami

11. máj 2017, 19:00
DCP 2D

Film osobne uvedie režisér a scenárista Robert Kirchhoff

Holokaust ako jazva na tele i duši európskych Rómov a Sintiov.

O tragédii Rómov a Sintiov v druhej svetovej vojne sa nikdy a nikde príliš nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom.

Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji. Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti.

Réžia a scenár: Robert Kirchhoff. Kamera: Juraj Chlpík. Zvuk: Václav Fégl. Strih: Jan Daňhel. Dramaturgia: Jan Gogola ml. Producentka: Barbara Janišová Feglová (HITCHHIKER Cinema). Koproducent: Martina Šantavá (Česká televize), Soňa Komová (RTVS), Robert Kirchhoff (atelier.doc). Účinkujú: Raymond Gurême, Fata Dedić, Nadir Dedić, Toti Dedić, Ladislav Welward, Ján Konček, Krystyna Gil, Karol Parno Gierliński, Rita Prigmore, Philomena Franz, Dragoljub Acković, Daniel Vojak, Fedor Gál, Markus Pape, Jan Hauer, Arnošt Vintr a ďalší.