Dozvuky

Pokłosie

Dráma, Poľsko/Holandsko/Rusko/Slovensko
2012, 107 min, v pôvodnom znení (poľsky) so slovenskými titulkami

16. december 2013, 19:00
DCP 2D

Film Dozvuky je označovaný za jeden z najodvážnejších poľských filmov.

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami preniesli spoločne s režisérom Władysławom Pasikowskim na filmové plátno tvorcovia ako Paweł Edelman (kamera), ocenený Cézarom a Európskou filmovou cenou za snímku Pianista Romana Polanskeho, a Allan Starski (výprava), ktorý má na konte Oscara za Schindlerov zoznam S. Spielberga. Snímka Dozvuky vyvolala v Poľsku búrlivé reakcie, ale odniesla si aj niekoľko národných ocenení. Po boku poľských filmových hviezd si vo filme zahrala aj slovenská herečka Zuzana Fialová.

Film prináša príbeh dvoch bratov. Tichá a pokojná poľská dedina Jedwabne je modelovým príkladom krásy a idylickosti. No pod povrchom ukrýva strašné tajomstvo. Režisér sa podujal vyrozprávať historický príbeh prostredníctvom obyčajných ľudí, nezávisle od politiky, prostredníctvom ich elementárnej poctivosti a čestnosti, ale i podlosti a klamstva. „Vždy máme možnosť výberu. Rozhodnutie je iba na nás. Toto je film o takomto rozhodnutí,“ hovorí Pasikowski.

Scenár a réžia: Władysław Pasikowski. Kamera: Paweł Edelman. Strih: Jarosław Kamiński. Hudba: Jan Duszyński. Hrajú: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska, Zuzana Fialová a ďalší.