Drsne a nežne

Dokument, Slovensko/Česko
2022, 80 min, v pôvodnom znení (slovensky a česky)

09. november 2022, 19:00
DCP 2D

Hľadanie lásky v bláznivom svete. O ľudských bytostiach, ktoré jedného dňa odrazu zistili, že už nie sú tým, čím boli.

Predstavte si, že jedného dňa odrazu zistíte, že už nie ste tým, čím ste boli. To zažili aj ôsmi hrdinovia tohto filmu – medzi nimi študent matematiky, študentka estetiky, zdravotná sestra, ale aj komparzistka v Hollywoode či úspešný podnikateľ v potravinárstve –, ktorí boli dlho „normálni“. A jedného dňa odrazu zistili, že dianie v ich hlave ovláda niekto iný – akési alter ego. Samozrejme, hľadali pomoc u psychiatrov. Ich stav sa však ani po pobyte na psychiatrii často nezlepšil. A tak museli začať hľadať aj iné, alternatívne riešenia.

Vážne psychické problémy týmto ľuďom paradoxne v niečom pomohli. Vďaka zvýšenej citlivosti objavili skrytý svet, ktorý my „normálni“ nevnímame. A navyše v sebe objavili tvorivý talent, ktorý by v bežnom živote s najväčšou pravdepodobnosťou zostal utajený. Protagonisti filmu aj „vďaka“ psychickej chorobe dokázali vytvoriť zaujímavé výtvarné i literárne diela, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou filmu. A pomohli hlbšie nazrieť do tajomstiev ich duše.

Drsné a nežné životné príbehy hrdinov filmu stojí za to vidieť. Nikto totiž nevie, či náhodou jedného dňa neožije aj v ňom jeho tajomné alter ego.

Film Drsne a nežne nielen zaznamenáva príčiny vzniku psychických ochorení, ale je aj pohľadom a prienikom do vnútorného sveta psychicky chorých ľudí. Má prispieť k zmene väčšinového negatívneho a diskriminačného názoru na psychické choroby, ktoré sú často vnímané predovšetkým ako degradácia človeka.

Réžia: Ľubomír Štecko. Námet a scenár: Ľubomír Štecko. Kamera: Ľubomír Štecko. Strih: Jiří Brožek. Zvuk: Lukáš Kasprzyk, Michal Džadoň. Hudba: Viola K. (Johann Sebastian Bach: 1. suita pre violončelo G dur), Richard Pták (gitarové improvizácie), Wolfgang Netzer (Abstract Images – Tones).