Druhý dych

Maison de retraite

Komédia, Francúzsko
2022, 97 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

22. február 2023, 19:00
DCP 2D

Aby sa vyhol väzeniu, je 30-ročný Milann nútený vykonať 300 hodín verejnoprospešných prác v domove dôchodcov. Hoci sa necítil v spoločnosti starých ľudí príjemne, jeho povinnosť je pomáhať rezidentom i personálu so všetkým, čo príde. V priebehu týždňov sa však mladému odsúdencovi a skupinke dôchodcov podarí zblížiť a pomáhajú si navzájom.

Milann je tridsiatnik, ktorému sa v živote ešte nepodarilo zaradiť. Má problémy s prácou i peniazmi a jeho jedinou vášňou je hranie videohier. Po incidente v poslednom zamestnaní je odsúdený na 300 hodín verejnoprospešných prác v domove dôchodcov. Prvé dni sú pre neho skutočným peklom.

Keď si obyvatelia domova náhodne vypočujú, čo si o nich myslí, zaprisahajú sa, že jeho život bude neznesiteľný. Ale čoskoro pochopia, že za znudenou a otrávenou tvárou neschopného sanitára sa skrýva utrápená bytosť, ktorá nikdy nepoznala náklonnosť a lásku, keďže Milann ako sirota vyrastal v detskom domove. Preto nerozlučná partia siedmich osemdesiatnikov, na čele s bývalým šampiónom v boxe (Depardieu), zmení svoj postoj a zoberie Milanna pod svoje ochranné krídla.

Každý z nich mu odovzdá vlastnú životnú skúsenosť, aby pochopil, že život samotára nie je naplnený. Navyše Milann zisťuje, že domov dôchodcov využíva osamelosť a zraniteľnosť svojich klientov, aby ich okrádal. Vidí jediné východisko: musí zorganizovať veľký útek. Aké sú však ich možnosti?

Poznámka:
1. Vo filme niekoľkokrát odznie citát Groucha Marxa: „V každom starcovi je mladý muž, ktorý sa čuduje, čo sa stalo…“
2. Druhý dych bol posledným filmom herečky Mylène Demongeot, ktorú u nás diváci poznali najmä ako snúbenicu novinára Fandora z trilógie o Fantomasovi.

Réžia: Thomas Gilou. Scenár: Catherine Diament, Kev Adams. Kamera: Pierric Gantelmi d'Ille. Strih: Sandro Lavezzi. Zvuk: Philippe Lecoeur. Hudba: Julien Cohen, Claude Morgan. Hrajú: Kev Adams, Gérard Depardieu, Daniel Prévost, Mylène Demongeot, Jean-Luc Bideau, Liliane Rovère, Firmine Richard, Marthe Villalonga a ďalší.