Egon Schiele

Egon Schiele: Tod und Mädchen

Dráma/životopisný, Rakúsko/Luxembursko
2016, 109 min, v pôvodnom znení (nemecky) s českými titulkami

14. február 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Maliar a grafik Egon Schiele bol jedným z najprovokatívnejších viedenských umelcov začiatku 20. storočia. Doby, v priebehu ktorej sa pomaly a takmer nepozorovane chýlila ku koncu jedna veľká dejinná éra. Doby, keď sa v kultúre a vo výtvarnom umení snáď najvýraznejšie začali búrlivo presadzovať celkom nové smery. Návštevníci galérií boli prvýkrát vystavení trúfalej tvorbe expresionistov a kubistov, objavujú sa aj prvé abstraktné diela. A do verejného priestoru, vďaka tvorcom ako bol Schiele, vstúpila erotika.

Mladý Egon Schiele je najprv fascinovaný secesiou a tvorbou svojho krajana Gustava Klimta, ale čoskoro nachádza vlastné výrazové prostriedky v expresionizme a odvážnych aktoch. Jeho hlavnou inšpiráciou sú krásne a mladé ženy. A sú zásadnými múzami nielen jeho tvorby, ale i života. Osudový vplyv na neho majú ale len dve – jeho sestra a prvá múza Gerti a mladučká Wally, pravdepodobne Schieleho jediná pravá láska, ktorú zvečnil vo svojom slávnom obraze Smrť a dievča. Jeho provokatívna erotická tvorba čoskoro vyvolá odozvu nielen medzi výtvarníkmi, ale aj medzi počestnými občanmi. Pre neviazaný spôsob života je dokonca nútený ukončiť svoj pobyt v Českom Krumlove. Nakoniec je dokonca zatknutý, čelí obvineniu zo sexuálneho zneužívania neplnoletého dievčaťa a sudca pre výstrahu spáli jeho kresbu.

Schieleho radikálne maľby síce pohoršovali viedenskú spoločnosť, ale podobne odvážni umelci ako Gustav Klimt cítili jeho výnimočnosť. Egon Schiele bol vo svojej tvorbe pripravený ísť až za hranicu vlastnej bolesti, obetoval pre svoje umenie lásku a nakoniec i život. Pre umenie, ktoré nás inšpiruje dodnes.

Film je uvádzaný v rámci cyklu Príbehy umenia.

 

Réžia: Dieter Berner. Scenár: Dieter Berner, Hilde Berger. Kamera: Carsten Thiele. Strih: Robert Hentschel. Hudba: André Dziezuk. Hrajú: Noah Saavedra, Maresi Riegner, Valerie Pachner, Larissa Breidbach, Thomas Schubert, Daniel Sträßer, Cornelius Obonya, André Jung a ďalší.