Emília

Dokument, Slovensko
2023, 98 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky)

20. december 2023, 19:00
DCP 2D

Mysleli ste, že o nej viete všetko…

Významná slovenská filmová, televízna a divadelná herečka Emília Vášáryová pohľadom režiséra Martina Šulíka.

Emília Vášáryová. Jej tvár poznáme z obálok novín, časopisov i filmových plagátov, a predsa o nej vieme tak málo. Viac ako šesťdesiat rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, ale zdroje jej tvorivého úsilia pozná len pár spolupracovníkov.

Film Emília prevedie divákov zákrutami času, umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života i umeleckého snaženia. Prostredníctvom výpovedí priateľov, kolegov, spolupracovníkov, filmových a divadelných kritikov autori pred nami skladajú pestrú mozaiku názorov, ktorá postupne vytvára obraz výnimočnej osobnosti.

V dokumente sa objavujú cenné archívne zábery zachytávajúce dejinné zlomy, sprítomňujúce hviezde momenty slovenského divadla a kinematografie, ale aj intímne momenty z herečkinho života. Emília Vášáryová nechala tvorcov nahliadnuť do súkromia, poodhalila pred nimi spôsob svojho premýšľania o hereckej práci, podelila sa o spomienky na blízkych ľudí, kolegov a priateľov.

Vďaka jej otvorenosti sa dokument stáva správou o úsilí celej generácie slovenských umelcov, ktorá formovala naše vedomie na prelome tisícročí.

Réžia: Martin Šulík. Námet a scenár: Martin Šulík. Kamera: Richard Krivda. Strih: Marek Šulík. Hudba: Vladimír Godár. Účinkujú: Emília Vášáryová a ďalšie osobnosti slovenskej a českej kultúry.