Eric Clapton

Eric Clapton: Life in a 12 Bars

Hudobný dokument, Veľká Británia
2017, 135 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

02. jún 2020, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

„Clapton je Boh“. Graffiti s týmito slovami zaplavili celý Londýn a Eric Clapton sa stal vďaka svojej unikátnej hre na gitare národným hrdinom. Dodnes je bezpochyby jednou z najväčších ikon hudobného sveta a patrí medzi najlepších bluesových gitaristov. Vďaka svojmu osobitému štýlu hry si vyslúžil prezývku Slowhand čiže Pomalá ruka.

Dokumentárny film Eric Clapton prináša divákom nevšedný intímny pohľad na umelcov osobný život, kariéru, vzostupy a pády. Dokument je vierohodný aj vďaka tomu, že je doplnený o rozprávanie samotného gitaristu a jeho blízkych zostavené z minulých i novo zaznamenaných rozhovorov.

Divákom sa naskytne možnosť nahliadnuť do Ericovho osobného archívu, v ktorom sú videozáznamy z jeho najlepších koncertov a zo zákulisia, domáce videá, súkromné fotografie, listy a osobné zápisky z Ericových denníkov. Claptonov talent je znázornený úprimne a pravdivo, bez pozlátka. Za jeho úspechmi totiž stoja najmä ambície, tvrdá práca a, bohužiaľ, i životné tragédie.

Svoju kariéru Eric Clapton odštartoval v roku 1963 založením skupiny Roosters, potom postupne uplatňoval svoj vplyv a štýl predovšetkým v skupinách The Yardbirds, The Bluesbreakers a The Cream. Hral s Johnom Lennonom a Yoko Ono v Plastic Ono Band, spolupracoval s Georgom Harrisonom, B. B. Kingom. Riešil tiež závislosť od alkoholu a drog, prepadal depresiám. Stretla ho aj vážna osobná tragédia. Ale tieto kritické okamihy dokázal prekonať a ďalej sa venuje hudbe.

Réžia: Lili Fini Zanuck. Scenár: Scooter Weintraub, Larry Yelen. Účinkujú: Eric Clapton, Sylvia Clapton, Ben Palmer, John Mayall, Mike Vernon, Roger Waters, Hughie Flint, Pattie Boyd, Steve Winwood, Cathy James, Steve Turner, Bobby Whitlock, B. B. King a mnohí ďalší.