Farby piesku

Dokument, Slovensko
2015, 80 min, v pôvodnom znení

17. september 2015, 19:00
DCP 2D

Film osobne uvedie režisér Ladislav Kaboš

Príbeh veľkej lásky – uprostred vojny, uprostred moslimského sveta.

Časozberný dokument L. Kaboša rozpráva drámu života a smrti slovenskej zdravotnej sestry, ktorá sa pred 20 rokmi zamilovala do líbyjského chirurga, vydala sa do Líbye, konvertovala na islam, ovdovela a zostala v moslimskom svete s dvomi deťmi.

V roku 2011 sa ocitla uprostred občianskej vojny v obkľúčenej Misurate. Ako vedúca ÁRA nemala svedomie opustiť zranených a zomierajúcich. Počas bombardovania po niekoľkých mesiacoch utiekla z „pekla na zemi“. Vzápätí sa znovu vracia do Líbye a rozhodne sa ďalej pomáhať raneným v americkej poľnej nemocnici IMC (International Medical Corps.) pri meste Syrta, kde sa odohrá posledný boj.

Jej osudy sleduje režisér pred vypuknutím tzv. Arabskej jari, uprostred vojnových konfliktov, aj po vojne, keď sa Líbya prepadá do chaosu, až do jesene 2014. Umožňuje divákom ukázať vojnu autenticky cez konkrétny príbeh človeka, nahliadnuť do sveta islamu, myslenia moslimov a zamyslieť sa nad hierarchiou najdôležitejších hodnôt života.

Scenár a réžia: Ladislav Kaboš. Produkcia: Svatava Maria Kabošová, Michael Kaboš. Kamera: Ladislav Kaboš. Účinkujú: Ľubica El Malaheg a jej líbyjská rodina.