Filmom za Ukrajinu

premietanie dokumentu VOJNOVÝ ZÁPISNÍK

Dokument, Ukrajina
2020, 68 min, v pôvodnom znení (ukrajinsky) so slovenskými titulkami

06. marec 2022, 19:00
DCP 2D

POMÔŽME UKRAJINE!

S veľkým znepokojením sledujeme udalosti, ktoré sa dejú u našich ukrajinských susedov. Vojenský útok na Ukrajinu riadený prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom a jeho vyhrážky svetu sú neospravedlniteľné. Zdrvujúca ťarcha vojny na Ukrajine dopadá najmä na ľudí podobných ako sme my – na ľudí, ktorí sa tešia z každodenných maličkostí, na ľudí, ktorí túžia byť so svojimi rodinami a kamarátmi, na ľudí, ktorí si želajú svoje tvorivé životy prežiť v pokoji a v mieri.

Rozhodli sme sa ľuďom na Ukrajine pomôcť tým, čo vieme robiť najlepšie. V slovenskej kinopremiére uvedieme dokumentárny film VOJNOVÝ ZÁPISNÍK mladého ukrajinského režiséra Romana Ljubija.

Strihový dokument VOJNOVÝ ZÁPISNÍK je mozaikou videozáznamov nakrútených ukrajinskými vojakmi. Tí od roku 2014 na svoje mobilné telefóny a kamery zaznamenávali každodenné udalosti počas bojov na východe Ukrajiny. Film zachytáva zvláštny svet paradoxov, drobných radostí, zvláštneho humoru a utrpenia. VOJNOVÝ ZÁPISNÍK je ojedinelým svedectvom o svete nádeje a číhajúcej smrti nakrúteným ľuďmi, ktorí sa ocitli priamo v prvej bojovej línii.

Režisér Roman Ljubij si za dokumentárny film VOJNOVÝ ZÁPISNÍK odniesol Cenu publika, Cenu Andreja Matrosova, špeciálne uznanie z festivalu Docudays UA a Cenu poroty z festivalu MeetDocs.

Dokumentárny film VOJNOVÝ ZÁPISNÍK uvedieme v rámci podujatia FILMOM ZA UKRAJINU v nedeľu 6. marca 2022 o 19.00 v kine Iskra v Kežmarku.

Vstupné na podujatie je dobrovoľné, celú vyzbieranú sumu venujeme Spišskej katolíckej charite v rámci zbierky Podporme Ukrajinu.

Réžia: Roman Ljubij.