Gorbačov. Raj

Gorbachev. Heaven

Dokument, Lotyšsko/Česko
2020, 100 min, v pôvodnom znení (rusky) s českými titulkami

24. január 2022, 19:00
DCP 2D

Deväťdesiatročný Michail Gorbačov žije v skromnom dome na okraji Moskvy, kde čaká na prijatie do panteonu najvýznamnejších osobností 20. storočia. Aspoň v Rusku, kde je stále vnímaný ako kontroverzná postava. Súd nad Gorbačovom vynesú dejiny, vo filme však starý muž predkladá svoju vlastnú konečnú výpoveď, v ktorej s melanchóliou i humorom bilancuje svoj život a kariéru.

Film Vitalija Manského je aktuálnym a intímnym portrétom muža, ktorý svojimi rozhodnutiami zmenil svet. Počas krátkeho obdobia, keď bol Michail Gorbačov pri moci (1985 – 1991), došlo k rozpadu veľkej sovietskej ríše. Gorbačov bol architektom glasnosti a perestrojky – politických krokov, ktoré dali obyvateľom krajiny, prezývanej americkým prezidentom Reganom „Ríša zla“, šancu žiť slobodne.

Michail Gorbačov zrútil Berlínsky múr. Za Gorbačovovej vlády ale tiež vybuchol reaktor v jadrovej elektrárni v Černobyle. Počas jeho vlády zomrelo veľa občanov pobaltských republík usilujúcich sa o nezávislosť, sovietská armáda potlačila nespokojnosť v Tbilisi aj pokojné demonštrácie v Baku.

Za Gorbačovovej éry sa zrútil a rozpadol Sovietsky zväz, čo mu neodpustilo mnoho jeho krajanov. S týmto bremenom minulosti dožíva osamelý muž (nar. 1931) svoje posledné roky v dome na moskovskom predmestí, kam ako jedného z mála hostí vpustil režiséra Vitalija Manského.

Réžia: Vitalij Manskij. Scenár: Alexander Gelman, Vitalij Manskij. Kamera: Alexandra Ivanova, Michail Gorobčuk. Strih: Jevgenij Rybalko. Produkcia: Natalia Manskaja, Vít Klusák, Filip Remunda. Účinkuje: Michail Sergejevič Gorbačov.