Hanba

Shame

Dráma, Veľká Británia
2011, 101 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

11. júl 2016, 19:00
35mm

€URÓPSKE FILMY ZA €URO 2016

Osamelosť, vyprázdnenosť a frustrácia dnešnej generácie tridsiatnikov, odkryté v plnej nahote.

Celosvetovo úspešná snímka Hlad Steva McQueena (2008) prostredníctvom extrémneho prípadu väzňa z IRA a jeho smrtiacej hladovky analyzuje vzťah individuálnej a spoločenskej slobody jednotlivca. Vo filme Hanba je hlavný hrdina Brandon v celkom inej situácii – je to úspešný a finančne zabezpečený mladý muž, ktorý žije v súčasnom New Yorku s absolútnymi možnosťami. Napriek vysokému sociálnemu statusu je Brandonova vnútorná spokojnosť a sloboda deformovaná do sexuálnej závislosti a spoločenskej a osobnej frustrácie.

Hanba je mrazivou analýzou vyprázdnenosti súčasnej produktívnej generácie, v ktorej sa neschopnosť lásky, citu a komunikácie s ostatnými transformuje do patologickej závislosti od cyklicky sa opakujúcich sexuálnych aktivít. Tento tematicky a vizuálne výnimočne naliehavý film je postavený na životnom výkone vychádzajúcej hviezdy Michaela Fassbendera (Hlad).

Hanba je film unikátny svojou nekompromisnosťou, s ktorou ukazuje prázdnotu života hlavného hrdinu Brandona a súčasne prázdnotu životov súčasnej generácie tridsiatnikov. Explicitné sexuálne scény poukazujú na mechanickosť aktivít, ktoré nahradili hlbšie sociálne a citové vzťahy. Hanba má potenciál radikálnej generačnej výpovede.

Réžia: Steve McQueen. Scenár: Abi Morgan, Steve McQueen. Kamera: Sean Bobbitt. Strih: Joe Walker. Hudba: Harry Escott. Hrajú: Michael Fassbender, Carey Mulliganová, James Badge Dale, Nicole Beharie, a ďalší.