Hmyz

Animovano-hraná čierna komédia, Česko/Slovensko
2018, 98 min, v pôvodnom znení (česky)

19. marec 2018, 19:00
DCP 2D

MFFK FEBIOFEST 2018

Krčma v malom meste. Je zatvorené, stoličky sú prevrátené na stoloch. Na vešiaku visia „hmyzie šatičky“: sukienky z krepového papiera, papundeklové motýlie krídla, pestro pomaľované a čierne lesklé krovky chrobákov. Pri stole v kúte miestnosti sedí šesť miestnych ochotníkov: režisér, Růžena, pán Václav, pán Borovička, železničiar Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasom. Chrobáčica a Kukla ešte neprišli.

Počas skúšky sa prelínajú životy ochotníkov s osudmi postáv hry bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Režisér – Svrček umorí pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva, hrajúci Parazita, zožerie slečnu Jitku – Larvičku. Pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka tak presvedčivo, že opustí nadobro svoju ľudskú podobu. Počas skúšky sa rodí aj umiera, čas nehrá rolu. A to všetko sa odohráva na pozadí hry bratov Čapkovcov, kde sa hmyz správa ako ľudia a ľudia ako hmyz.

Animovano-hraná čierna komédia Hmyz je inšpirovaná divadelnou hrou bratov Čapkovcov Zo života hmyzu a novelou Franza Kafku Premena. Kombinuje prvky animovaného a hraného filmu, zároveň dáva nahliadnuť do zákulisia a odkrýva proces tvorby Jana Švankmajera, ikony surrealizmu, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil aj Tima Burtona či Davida Lyncha. Hmyz je podľa slov režiséra jeho posledným celovečerným filmom.

Námet a scenár: Jan Švankmajer. Réžia: Jan Švankmajer. Kamera: Jan Růžička, Adam Oľha. Výtvarníci: Jan Švankmajer, Václav Švankmajer. Kostýmy: Veronika Hrubá. Masky: Tereza Prachařová. Strih: Jan Daňhel. Zvuk: Ivo Špalj. Producent: Jaromír Kallista. Koproducentky: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská. Účinkujú: Jaromír Dulava, Kamila Magálová, Jan Budař, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Norbert Lichý a ďalší.