Ida

Dráma, Poľsko/Dánsko
2013, 80 min, v pôvodnom znení (poľsky) s českými titulkami

27. január 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online rezervácia voľných vstupeniek

Originálny poetický príbeh hľadania vlastnej identity je modernou poctou klasickej kinematografii 60. rokov.

Britský režisér poľského pôvodu, dvojnásobný držiteľ ceny BAFTA Paweł Pawlikowski, sa s Idou vracia do krajiny svojho detstva. Osemnásťročná novicka Anna sa onedlho stane mníškou, musí však naposledy navštíviť svoju jedinú žijúcu príbuznú Wandu, o ktorej existencii však doposiaľ netušila. Bývalá zapálená komunistka a sudkyňa v 50. rokoch posielala na smrť kňazov a iných odporcov režimu. Pawlikowski v jej postave čerpá z reálnych príbehov, predovšetkým z prípadov temne preslávenej „krvavej Heleny” – prokurátorky Heleny Wolinskej. Nečakané stretnutie nasmeruje mladú Annu na cestu za odkrytím rodinného tajomstva, ktoré sa osudovo týka jej vlastného života, jej pôvodu i pravého mena.

Čiernobiely film v klasickom obrazovom formáte 3:4, dokonale ladiaca vizuálna a zvuková zložka, skvelé herecké výkony s minimálnymi dialógmi, to všetko poskytuje divákom nevšedný umelecký zážitok v duchu veľkých diel klasickej kinematografie. Obrovským prínosom divácky mimoriadne úspešného filmu Ida je fakt, že sa k stále živým traumám holokaustu či stalinizmu vracia rozvážne a pokojne, bez honby za lacnou senzáciou, či škandálom. Ponúka divákom nový pohľad na hodnoty krásy, lásky a hľadania pravdy, ktoré nie len jednotlivcom, ale i národom môžu pomôcť nachádzať vzájomné porozumenie.

Film je uvádzaný v rámci online prehliadky Lux Film Days 2021.

 

Réžia: Paweł Pawlikowski. Scenár: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz. Kamera: Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal. Strih: Jaroslaw Kaminski. Hudba: Kristian Eidnes Andersen. Hrajú: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik a ďalší.