Il Boemo

Dráma/hudobný/historický/životopisný, Česko/Taliansko/Slovensko
2022, 140 min, v pôvodnom znení (taliansky, česky) so slovenskými titulkami

19. apríl 2023, 19:00
DCP 2D

Historický veľkofilm je inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najvyhľadávanejších skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Diváka zavedie do slnečného Talianska, kde Mysliveček žil, pracoval, stal sa legendou, ale aj zomrel v zabudnutí.

V druhej polovici 18. storočia, keď bola Praha zničená nedávnou sedemročnou vojnou, odchádza mladý Josef Mysliveček do Talianska. Napriek tomu, že je synom mlynára, chce si splniť svoj sen a etablovať sa v tomto centre európskej hudby ako operný skladateľ. Vďaka svojmu talentu, ale aj charizme a šťastiu sa mu za pár rokov podarí preraziť vo veľkej konkurencii talianskych skladateľov. Od neznámeho hudobníka zo severu sa stáva jedným z najúspešnejších operných skladateľov svojej doby.

Ako vysoko prestížny služobník vládnucej vrstvy získava prístup k najvyšším spoločenským kruhom a neochvejnú priazeň žien. Bohužiaľ, nie však tej, po ktorej túži najviac. Preto sa snaží preniesť svoje pocity do svojej hudobnej tvorby. Bez možnosti žiť so ženou, ktorú miluje, sa musí uspokojiť s inými pôžitkami, a tie si vyberajú svoju daň.

Chorý Mysliveček, od ktorého sa jeho bývalí prívrženci a podporovatelia postupne odvracajú, nakoniec vo veku štyridsaťštyri rokov zomiera chudobný a zabudnutý.

Réžia: Petr Václav. Scenár: Petr Václav. Kamera: Diego Romero Suarez-Llanos. Strih: Paolo Cottignola, Florent Vassault, Florent Mangeot. Zvuk: Daniel Němec, Sandro Rossi, Francesco Liotard, Andrea Lancia. Hrajú: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Elena Radonicich, Lino Musella, Philippe Jaroussky, Cristiano Donati, Alberto Cracco, Salvatore Langella, Diego Pagotto, Martina Babišová, Zdeněk Godla, Karel Roden, Lenka Vlasáková a ďalší.